Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Kdy se otevřou školy? Plaga oznámil, jak to bude s maturitami, přijímačkami a prázdninami

Kdy se otevřou školy? Plaga oznámil, jak to bude s maturitami, přijímačkami a prázdninami
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
Mimořádné
Školy na území České republiky jsou aktuálně kvůli koronavirové nákaze bez žáků. Jasné doposud nebylo, jak to bude s maturitami a přijímacími zkouškami na střední školy. S novými informacemi přišel na tiskovou konferenci ministr školství Robert Plaga.

Ještě nedávno Plaga odmítal jakkoli zasahovat do letních prázdnin. Následně ujišťoval, že nebude třeba letní volno školáků zkracovat či jinak upravovat. Velký otazník také visí nad průběhem letošních maturit a přijímacích zkoušek na střední školy.

"Maturity by dle návrhu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky mohly být 21 dnů po znovuotevření škol. Když se otevřou po 1. červnu, mohly by je nahradit výsledky z posledních tří vysvědčení. Pokud žák v posledním ročníku v pololetí neprospěl, škola mu umožní vykonat komisionální přezkoušení, aby mohl v případě úspěchu maturitní vysvědčení získat také. Podobná pravidla mají platit i pro závěrečné zkoušky u učebních oborů," uvedl v úvodu Plaga tiskové konference s tím v pondělí tento návrh přednese na vládě, poslanci by se jím mohli zabývat už zítra. Maturity však podle něj proběhnou bez písemné části z českého a cizího jazyka.

Prázdniny zůstanou zachovány

Co se týče přijímaček, měly by proběhnout nejdříve 14 dní po návratu studentů do škol. "Jednotná přijímací zkouška bude nejdříve dva týdny po znovuotevření škol," sdělil Plaga na tiskové konferenci.

Zkracování letních prázdnin se prý konat nebude. "Žádný scénář, se kterým ministerstvo školství pracuje, nepočítá s tím, že by se zkracovaly letošní letní prázdniny," uvedl Plaga.

Kdy se ve školních lavicích žáci a studenti opět usadí, není zatím jasné. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) mluvil v neděli o tom, že by se školy mohly otevřít na přelomu května a června.

Vládu dnes od 12:00 hodin čeká schůze, na programu bude mimo jiné schválení prodloužení omezení volného pobytu a pohybu na veřejnosti i návrh pozastavit elektronickou evidenci tržeb (EET) po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců.

Vše o koronaviru najdete ZDE

Související články

Další články

Nejnovější kauzy