Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Kdy se otevřou restaurace, kadeřnictví a školy? Vláda představila plán rozvolňování omezení

Kdy se otevřou restaurace, kadeřnictví a školy? Vláda představila plán rozvolňování omezení
Zdroj: Pixabay
+ Dalších 10 fotografií
koronavirus
Většinu Čechů zajímá, kdy se uvolní vládní nařízení, která už měsíc omezují běžný život všech občanů. Ti se v posledních týdnech museli spokojit pouze s nákupy v supermarketech. Vláda, která v úterý jednala o tom, která opatření se začnou rozvolňovat, na tiskové konferenci představila etapy, ve kterých dojde k postupnému rozvolňování bezpečnostních opatření.

Vláda určila orientační data, ve kterých by se postupně začala rozvolňovat bezpečnostní opatření. Jedná se o 20. duben, 27.duben, 11. květen, 25. květen a 8. červen. V těchto etapách by mělo docházet k postupnému otevírání provozoven, řemesel, služeb a dojde i k částečnému návratu k výuce.

Důležité je si uvědomit, že harmonogram pro otevírání provozoven vychází z toho, že koronavirus bude pod kontrolou, řekl na brífinku Havlíček. Nevyloučil změny podle epidemiologické situace.

Otevírání obchodů, restaurací a služeb

V pondělí 20. dubna mohou vedle farmářských trhů otevřít i řemeslníci či autobazary, o týden později obchody s výměrou do 200 metrů čtverečních. Od 11. května by pak měly začít fungovat provozovny do 1000 metrů čtverečních, které se ale nenachází v obchodních centrech, autoškoly či posilovny. O dva týdny později, tedy 25. května by pak mohly otevřít restaurace či kadeřnictví.

Restaurace ale otevřou ve dvou vlnách. Jako první v pondělí 25. května otevřou venkovní zahrádky hospod, kaváren a restaurací. O čtrnáct dní později by měly otevřít i vnitřní prostory těchto podniků. V poslední vlně, tedy od 8. června, by mohly otevřít například všechny provozovny v nákupních centrech, řekl vicepremiér Karel Havlíček

Školy se otevřou částečně

V plném rozsahu se do července výuka do škol nevrátí. Stát je plánuje otevírat postupně, nejméně počítá s návratem žáků 2. stupně ZŠ a středoškoláků. Od 11. května budou umožněny individuální výuky na uměleckoprůmyslových školách v režimu jeden na jednoho. Celý článek o fungování škol v budoucích týdnech najdete zde.

Pokud to vývoj šíření nemoci dovolí, pro maturanty se dveře škol otevřou 11. května a skupinám mladších školáků 25. května. Výuka na prvním stupni přitom bude omezena doporučením, aby se v jedné skupině učilo pouze 15 dětí bez možnosti průběžně složení skupiny měnit. Družiny fungovat nebudou. O nošení roušek má rozhodnout v hodině učitel, povinně je budou žáci nosit ve společných prostorách škol.

Přijímací zkoušky na střední školy by se měly konat v červnu, řekl ministr školství Robert Plaga. Formou třídních hodin či konzultací by se do škol mohli v posledním měsíci školního roku vrátit i žáci druhého stupně základních škol a středoškoláci mimo závěrečný ročník.

Sportoviště

Venkovní tréninky profesionálních sportovců budou možné od pondělí 20. dubna, rozhodla vláda. Trénovat budou moci v menších skupinách. Od 8. června budou možné sportovní akce s účastí maximálně do 50 osob.

Podle Adama Vojtěcha není na místě stanovovat termín, kdy už nebude povinné nosit roušky. Nařízení se podle něj osvědčilo v boji s epidemií koronaviru.

Související články

Další články