Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Kdy budou velikonoční prázdniny v roce 2024? Velký pátek připadne na 29. března

Velikonoční koledník
Zdroj: Profimedia
KDY A PROČ?

Velikonoce se kvapem blíží. Velký pátek připadá konkrétně na 29. března 2024 a Velikonoční pondělí oslavíme 1. dubna. Velikonoční prázdniny budou mít děti od čtvrtka 28. března a do lavic se vrátí v úterý 2. dubna. Velikonoce patří mezi pohyblivé svátky, jejíchž datum každý rok vychází na jindy. Kdy je oslavíte, si můžete sami spočítat podle úplňku. V článku vám poradíme, jak na to!

Velikonoční neděle letos vychází na 31. března 2024. Velikonoční pondělí tedy připadá na 1. dubna, kdy nejdeme do práce. Prodloužený víkend začne už na Velký pátek 29. března.

Velikonoční prázdniny v roce 2024

Děti v základních a středních školách mívají v období Velikonoc pětidenní prázdniny počínající čtvrtkem 28. března 2024. Od roku 2016 je kromě Velikonočního pondělí státním svátkem i Velký pátek. Tyto dny tedy standardně nechodí do práce ani dospělí. Zatímco na Velikonoční pondělí zůstanou obchody ze zákona zavřeny a vy si tak nikde nenakoupíte, na Velký pátek se toto nařízení nevztahuje a supermarkety zůstávají otevřeny.

Jak vypočítat, kdy budou Velikonoce?

I když v tom dost lidí hledá vědu, vypočítat, kdy jsou Velikonoce, je snadné. Velikonoční neděle připadá vždy na první neděli po prvním jarním úplňku, to znamená po jarní rovnodennosti. Ta je vždy 21. března a toto datum se nemění. Pokud tento úplněk připadne na neděli, slaví se Velikonoce až neděli následující. Může to být ale ještě složitější. Úplněk se totiž vypočítává cyklicky. Liší se tak od skutečného astronomického úplňku.

Pravoslavné Velikonoce 2024

Pravoslavné Velikonoce se slaví trochu později, zhruba o týden, někdy i déle. Výpočet data vychází ze staršího juliánského kalendáře, a to i přesto, že jinak používají gregoriánský. Pravidla k získání data jsou tedy složitější. V roce 2024 připadnou pravoslavné Velikonoce na neděli 5. května.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy