Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Kdy se budou slavit Velikonoce v roce 2022?

Velikonoce 2022: Kdy bude Velký pátek a velikonoční prázdniny
Zdroj: Pixabay
KDY A PROČ?

Velikonoce 2022 oslavíme v polovině dubna. Velký pátek připadá konkrétně na 15. dubna 2022. Velikonoční prázdniny dětem vypuknou ve čtvrtek 14. dubna 2022 a do lavic se vrátí v úterý 19. dubna 2022. Termín Velikonoc není jasně daný konkrétním datem, jsou to tzv. pohyblivé svátky. Kdy se na ně můžete těšit, si můžete spočítat podle úplňku. Jak na to?

V roce 2022 vychází Velikonoční neděle na 17. dubna, Velikonoční pondělí (státní svátek) tedy připadá na 18. dubna. Prodloužený víkend začne už na Velký pátek 15. dubna.

Velikonoční prázdniny

Školáci budou mít velikonoční prázdniny už od čtvrtka 14. dubna. Děti tedy čeká 5 dní volna, dospělé čtyři. Od roku 2016 je i Velký pátek státním svátkem. V pondělí pak nenakoupíte ve větších obchodech.

Kdy jsou Velikonoce? Jak vypočítat jejich datum

Velikonoční neděle připadá vždy na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti, která je v tomto případě církví „úředně“ definována na 21. března. Pokud připadne úplněk na neděli, slaví se Velikonoce až neděli následující. Může to být ale ještě složitější. Úplněk se totiž vypočítává cyklicky. Liší se tak od skutečného astronomického úplňku.

Pravoslavné Velikonoce

Pravoslavné Velikonoce se slaví trochu později, zhruba o týden, někdy i déle. Výpočet data vychází ze staršího juliánského kalendáře. V roce 2022 připadnou na neděli 24. dubna.

Víte, jakou symboliku mají jednotlivé sváteční dny a jaké tradice a zvyky jsou s nimi spojeny? ➔

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy