Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Kdy se budou slavit Velikonoce v roce 2021?

KDY A PROČ?
Termín oslav Velikonoc není jasně daný konkrétním datem, jsou to tzv. pohyblivé svátky.

V roce 2021 vychází Velikonoční neděle na 4. dubna, Velikonoční pondělí (státní svátek) tedy připadá na 5. dubna. Prodloužený víkend začne už na Velký pátek 2. dubna. Školáci navíc mají velikonoční prázdniny už od čtvrtka 1. dubna. Děti tedy čeká 5 dní volna, dospělé 4. Od roku 2016 je i Velký pátek státním svátkem. V pondělí pak nenakoupíte ve větších obchodech.

Velikonoční neděle připadá vždy na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti (ta je v tomto případě církví „úředně“ definována na 21. března). Pokud připadne úplněk na neděli, slaví se Velikonoce až neděli následující. Může to být ale ještě složitější. Úplněk se totiž vypočítává cyklicky. Liší se tak od skutečného astronomického úplňku.

Pravoslavné Velikonoce se slaví trochu později, zhruba o týden, někdy i déle. Výpočet data vychází ze staršího juliánského kalendáře. V roce 2021 připadnou až na neděli 2. května.

Související články

Další články