Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Kdy budou letní prázdniny v Německu, Rakousku nebo třeba v Chorvatsku?

Kdy budou letní prázdniny v Německu, Rakousku nebo třeba v Chorvatsku?
Zdroj: pixabay.com
HURÁ, PRÁZDNINY!
Délka letních prázdnin i jejich umístění v kalendáři se mění země od země. Pokud plánujete dovolenou, je vhodné přihlížet i k tomu, kdy mají děti ze zemí po cestě k "vašemu" moři a v cílové destinaci prázdniny.

Pokud míříte na prázdniny do Itálie nebo Chorvatska, vyplatí se zjistit si předem, kdy mají děti za hranicemi Česka prázdniny. Silnice totiž v prvních dnech letních prázdnin kdekoliv na světě praskají ve švech a úmorné čekání v kolonách dokáže odstartovat dovolenou nesprávným směrem.

Prázdniny v českých zemích bývaly původně v září a v říjnu. Nařízením císaře Josefa II. v roce 1786 byly přesunuty na červenec a srpen. Důvod byl tehdy ryze praktický. Děti tak mohly pomáhat rodičům celý srpen na poli. Představa, že by děti trávily celý červenec a srpen ve školních lavicích je přinejmenším šílená.

V některých evropských zemích začínají letní prázdniny už v červnu, někde dokonce už v květnu. Většinou trvají dva měsíce. Ve Švýcarsku ale některé děti přijdou zkrátka. Délka prázdnin se liší podle jednotlivých kantonů, v tom "nejkrutějším" trvají jen 3 týdny. Na dvouměsíční standard nedosáhnou ani v Německu. Jinde si ale děti užívají volna až tři měsíce.

Letní prázdniny v Rakousku

V Rakousku se délka letních prázdnin liší podle regionu, celkem trvají klasicky dva měsíce. Hlavní prázdniny jsou dvouměsíční. Ve Vídni, Dolních Rakousích a Burgenlandu začínají první sobotu v červenci. V Korutanech, Štýrsku, Tyrolsku, Vorarlbersku, Salcburku a Horním Rakousku o týden později.

Letní prázdniny v Německu

V Německu trvají letní prázdniny jen přibližně 6 týdnů. Jejich začátek je v každé spolkové zemi stanoven na jiné datum. A rozmezí je široké - od 25. června do 20. července. Konec prázdnin pak vychází od začátku srpna do poloviny září. V roce 2019 budou mít naši bezprostřední sousedé - Bavoři - letní prázdniny v termínu 29. 7. - 9. 9. 2019, Sasové pak 8. 7. - 16. 8. 2019.

Letní prázdniny v Chorvatsku

V Chorvatsku končí školní rok kolem 10. června a další začíná první zářijové pondělí. Pokud připadá pondělí už na 1. nebo 2. září, posune se pravděpodobně o další týden. Chorvati mají rádi pohodu.

Letní prázdniny v Egyptě

Egyptští školáci patří mezi ty šťastnější. Jejich prázdniny trvají 14 týdnů - 3 měsíce. Délka se mírně liší podle toho, ve které třídě zrovna jsou. V soukromých školách pak trvají prázdniny 10 týdnů (cca 2,5 měsíce) - od poloviny nebo dokonce konce června do začátku září.

Letní prázdniny v Řecku

V Řecku trvá letní dovolená 3 měsíce. Školy se uzavírají 14. června a znovu se otevírají 11. září.

Letní prázdniny v Maďarsku

V Maďarsku mají prázdniny obvykle od poloviny června do začátku září (11 nebo 12 týdnů).

Letní prázdniny v Itálii

Prázdniny malým Italům začínají většinou druhý týden v červnu a trvají až do konce prvního zářijového týdne. Další šťastlivci se třemi měsíci prázdnin. V mateřských školách začínají prázdniny už koncem května a trvají také až do prvního zářijového týdne.

Letní prázdniny v Polsku

V Polsku začínají letní prázdniny první sobotu po 20. červnu a končí první pracovní den v září.

Letní prázdniny v Rumunsku

V Rumunsku začínají prázdniny koncem května a končí druhou neděli v září. Další výherci v prázdninové loterii.

Letní prázdniny ve Španělsku

Ve Španělsku končí školní rok v polovině nebo na konci června a začíná v polovině září - liší se to podle jednotlivých regionů s přihlédnutím k výši teplot.

Letní prázdniny ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku se začátek i délka letních prázdnin liší podle jednotlivých kantonů. Například v Curychu trvají pět týdnů a začínají v polovině července a trvají zhruba do poloviny srpna. V Ticinu mají prázdniny dlouhé dokonce 10 týdnů - od konce června do začátku září. Někde ale trvají jen zhruba tři týdny až čtyři týdny. Například v kantonu Aargau od 12. července do 12. srpna.

Letní prázdniny v Turecku

Hlavní prázdniny v roce 2018 začínají už 8. června a trvají do 17. září.

Letní prázdniny v Bulharsku

Vůbec nejlépe z těch evropských se mají bulharští školáci. Délka jejich prázdnin se liší podle jednotlivých tříd. Prvňáčci končí se školou už 24. května a vrátí se do ní až 15. září. Žáci 2. až 4. tříd opustí školní lavice 31. května, páťáci, šesťáci a sedmáci mají prázdniny od 15. června, starší děti pak 30. června. Všichni pak znovu zapínají mozkové závity 15. září.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy