Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Kdo zvedne ČSSD z bahna? Hamáček šilhá po Babišovi, Chovanec nabízí Zemana a Zimola zkusí překvapit

Jiří Zimola, Jan Hamáček a Milan Chovanec chtějí šéfovat ČSSD.
Zdroj: Facebook.com
GLOSA: Kdysi silná ČSSD řeší, jak zastavit ústup ze slávy. V posledních volbách strana získala 7,3 procenta hlasů. Je to nejhorší výsledek v historii. Už 18. února se uskuteční sjezd, kde si strana zvolí nové vedení. Mezi největší favority na předsedu strany patří Milan Chovanec (48) a Jiří Zimola (46). O šéfa strany chce ale zabojovat také Jan Hamáček (39). Ten nedávno připustil, že strana by mohla vládnout s hnutím ANO.

Po volebním debaklu řeší ČSSD svou budoucnost. Dne 18. února se rozhodne, jakým směrem se ČSSD vydá.

Předpokládá se, že lídr strany vzejde z trojice Chovanec, Zimola, Hamáček. Co tito muži nabízí?

Milan Chovanec se netají obdivem k prezidentu Zemanovi. Při prezidentově opětovném zvolení ho osobně podpořil v jeho štábu. Bývalý ministr vnitra vsadil na to, že Zeman obhájí svou pozici a sází na spojenectví s Hradem. Veřejný prostor pak obletěly fotky, na kterých Chovanec stojí vedle Tomia Okamury a vítězně se usmívá za Zemanem. Pokud na sjezdu zvítězí zemanovské křídlo (prezident již řekl, že se sjezdu zúčastní jako host), bude předsedou Chovanec. Otázkou je, zda sázka na pakt se stárnoucím Zemanem je pro ČSSD tou ideální cestou.

Poměrně nenápadný místopředseda strany Jan Hamáček zase začal výrazně pokukovat po Babišově hnutí ANO. Uvědomuje si, že strana si nemůže kvůli své finanční situaci dovolit předčasné volby. Hamáček si tak najednou umí představit, že ČSSD jde do vlády s „nenáviděným“ Babišem. „Já si dovedu představit, že když budeme vybírat z několika špatných řešení, tak to by mohlo být nejméně špatné,“ uvedl Hamáček v rozhovoru pro idnes.cz. Hamáček se tak v posledních dnech ukazuje jako pragmatický politik, který si uvědomuje, že být ve vládě a nebo se připravovat na další volební porážku je sakra rozdíl.

Černým koněm volby může být Jiří Zimola. Hejtman Jihočeského kraje zatím sklízel regionální úspěchy, ale na velkou šanci na celorepublikové úrovní zatím čeká. Jeho práci na regionální úrovni konec konců uznává jako Hamáček, tak i Chovanec. Zimola se v říjnu 2013 účastnil tajné schůzky se Zemanem a potvrzuje, že i on dokáže komunikovat s Hradem. I tento muž věří, že by dokázal stranu odlepit od dna. Ale v to věří i Chovanec s Hamáčkem. Jisté je, že delegáty 18. února nečeká lehké rozhodování.

Související články

Další články