Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Kdo získá nejvíce sošek Českého lva? Dozvíme se již tento víkend

Zdroj: archiv
+ Dalších 13 fotografií
český lev
V sobotu 7. března od 20.00 v přímém přenosu České televize vyhlásí Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) posedmadvacáté nositele výročních cen Český lev. Filmovým tvůrcům je na galavečeru v pražském Rudolfinu předá řada významných osobností nejen filmového světa. Jmenujme například statečného muže a skauta tělem i duší Eduarda Marka, britského spisovatele Simona Mawera, autora románu Skleněný pokoj, hokejovou legendu Martina Hostáka, ilustrátora Jaroslava Němečka či herecké stálice Ivu Janžurovou nebo Viktora Preisse.

Hned 12 nominací na České lvy za rok 2019 posbírala tragikomedie o mikrosvětě spolumajitelů domu Vlastníci režiséra Jiřího Havelky, s 11 nominacemi těsně následována Nabarveným ptáčetem Václava Marhoula, fascinujícím příběhem o hrůze a krutosti, ale i nevinnosti a lásce.

10 nominací získali Staříci, kteří v režii Martina Duška a Ondřeje Provazníka vyprávějí příběh o pomstě dvou starých přátel za dávné křivdy. Úspěšně si vedla také Amnestie Jonáše Karáska, emotivní thriller o manipulaci, násilí a zradě, nebo film Na střeše Jiřího Mádla, příběh o setkání mladého vietnamského emigranta a starého muže, nesnášejícího moderní svět. Obě díla získala shodně 7 nominací.

Skleněný pokoj Julia Ševčíka obdržel od akademiků 6 nominací. Ti všichni se společně se snímkem Tiché doteky režiséra Michala Hogenauera utkají v boji o Českého lva v kategorii nejlepší film.

Za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli si může sošku odnést Jenovéfa Boková za film Karel, já a ty, Iva Janžurová za roli ve filmu Teroristka, Eliška Křenková za Tiché doteky, Dagmar Havlová nebo Tereza Ramba (30) za role ve filmu Vlastníci.

V kategorii nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli mají šanci „polapit“ Českého lva Alois Švehlík za film Na střeše, Petr Kotlár za Nabarvené ptáče, Hynek Čermák za ústřední roli ve filmu Národní třída, Jiří Schmitzer za Staříky a Jiří Lábus za film Vlastníci.

Filmové akademiky zaujaly také Anna Geislerová ve filmu Amnestie, Jitka Čvančarová (41) v Nabarveném ptáčeti, Kateřina Janečková v Národní třídě i Klára Melíšková a Pavla Tomicová ve Vlastnících. Jim náleží nominace v kategorii nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli byli do druhého kola nominováni Duy Anh Tran za film Na střeše, Jan Cina za film Národní třída, Ladislav Mrkvička za Staříky, Vojtěch Kotek a David Novotný, oba za role ve filmu Vlastníci.

Související články

Další články