Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Kdo stojí v čele Ukrajiny? Prezident Zelenskyj byl populárním hercem, teď mu Putin usiluje o život

Prezidentský pár je nyní ve smrtelném ohrožení.
Zdroj: Instagram Olena Zelensky
+ Dalších 18 fotografií
Prezident

Volodymyr Zelenskyj (44) i přes smrtelná rizika zůstává i se svou rodinou v Kyjevě a jde svým odvážným postojem Ukrajincům příkladem. Donedávna si přitom řada tamních obyvatel nemyslela, že by byl jejich prezident silným lídrem. Zelenskyj totiž do prezidentského křesla v roce 2019 usedl jako komik a filmový herec. Právě na své kariéře před kamerami si dokonce postavil volební kampaň. Tehdy si asi jen těžko uvědomoval, že povede zemi ve válce proti Rusku...


Volodymyr Zelenskyj se narodil do židovské rodiny v roce 1978. Zatímco jeho rodiče se věnovali technickým oborům, syn vystudoval právo na Kyjevské národní ekonomické univerzitě. Práci advokáta ale nikdy nevykonával, jelikož ho nebavila tolik jako herectví. Už v sedmnácti letech se zúčastnil televizní humoristické soutěže KVN a v roce 1997 v ní také zvítězil. Dráha komika ho bavila, založil tak skupinu Kvartal 95, se kterou na přelomu tisíciletí projížděl postsovětské státy, přičemž základnu měla v Moskvě. Zelenskyj těžil z toho, že jeho rodným jazykem byla ruština.

Z komika se postupně začala stávat oblíbená celebrita, což potvrdila jeho účast v pořadu Tanec s hvězdami. Následně přišly i větší filmové role, často ale v ruských filmech, jako například Láska ve velkém městě. I proto, že Zelenskyj strávil velkou část své kariéry právě v Rusku, nikdy se netajil tím, že má tamní obyvatele v lásce. Jeho rodným domovem ale byla Ukrajina, a tak mu samozřejmě nemohly být lhostejné krvavě potlačované protesty během Euromajdanu, které odstartovaly v listopadu 2013.

Během demonstrací, které měly za cíl svržení vlády zkorumpovaného prezidenta Viktora Janukovyče, vystupoval i právě Zelenskyj. Mimo jiné herci vadilo, že ukrajinské ministerstvo kultury zakázalo vystupování ruským umělcům na ukrajinské půdě. Už tehdy tak dal najevo, že odmítá nenávist proti početné ruské menšině, která žila především na východě Ukrajiny. Zároveň ale finančně podpořil armádu v boji proti separatistům na Donbase.

Z herce prezidentem

Rok 2015 byl pro Zelenského zlomovým. V oblíbeném komediálním seriálu Služebník lidu si totiž zahrál fiktivního prezidenta Vasilije Holoborodka, který bojuje proti korupci ukrajinské vlády. Zelenskyj se díky tomu dostal do nejširšího povědomí, čehož následně využil ve skutečných prezidentských volbách, kam oznámil kandidaturu v roce 2018. Dokonce kandidoval za stranu pojmenovanou po seriálu, tedy Služebník lidu. Zelenskyj se tak dokonale svezl na popularitě svého díla, což se potvrdilo v roce 2019.

V ukrajinských volbách totiž porazil ve druhém kole dosavadního prezidenta Petra Porošenka, a to se ziskem 74 % hlasů. Přitom ještě před volbami byli často slyšet Zelenského odpůrci, kterým vadilo, že nemá zkušenosti z politiky, ale je hercem, což viděli jako slabost. Byla to však právě popularita, která Zelenskému ve volbách pomohla, a také prozápadní postoje, kdy se netajil tím, že bude usilovat o vstup země do NATO a EU. Přitom ale zůstával populární i mezi ruskou částí obyvatel Ukrajiny. Zelenskyj zároveň ostře kritizoval tamní vládu, která podle něj byla silně zkorumpovaná a potřebovala pročistit.

Proto krátce po své inauguraci 20. května rozpustil parlament. Kontroverzní krok odůvodnil tím, že jeho strana v něm nemá své politiky, tudíž by Zelenskyj neměl dostatečnou podporu, aby mohl v zemi protlačit jím avizované změny. Další kontroverze, kterou si Zelenskyj připsal na triko, vyšla na světlo v říjnu 2021. Novináři z projektu Pandora Papers totiž zjistili, že si herec a politik těsně před vítězstvím v prezidentských volbách přesunul svůj majetek do tajné offshorové firmy.

Manželku poznal u filmu

Zelenskyj je dlouhé roky ženatý s Olenou Volodymyrivnou Zelenskou. Svou velkou lásku poznal během svých hereckých let, jelikož Olena psala scénáře pro Kvartal 95, tedy skupinu, kterou Zelenskyj založil. Pár si řekl své ano v roce 2003 a od té doby společně přivedli na svět dvě děti, dceru Oleksandru a syna Kyryla. Všem nyní hrozí nebezpečí, jelikož setrvávají v Kyjevě, ke kterému se stahují ruská vojska. "Máme informace, že do Kyjeva vstoupily ruské sabotážní jednotky. Jsem cíl číslo jedna," řekl Zelenskyj podle serveru Ukrajinskaja pravda. Rodina ale hlavní ukrajinské město nehodlá opustit, jelikož nechtějí být za zbabělce...

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy