Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Kdo poskytuje nejdostupnější půjčky před výplatou? Podívejte se na index rychlých půjček 2022

Kdo poskytuje nejdostupnější půjčky před výplatou? Podívejte se na index rychlých půjček 2022
Zdroj: Lundea

Na konci roku 2022 se nezávislý finanční magazín Lundea zaměřil na nabídku nebankovních půjček před výplatou. Zájem o ně narůstá vždy v předvánočním čase, kdy výdaje skokově rostou, a někdy nezbývá, než je pokrýt z úvěru. Jako rychlá rezerva se nabízí půjčka do výplaty. 

Jsou ale půjčky do výplaty vůbec bezpečné? Od koho si peníze půjčit a neskončit v kolotoči dluhů? Odpovědi na otázky najdete v Indexu rychlých půjček 2022.

Proč průzkum porovnával jen půjčky do výplaty

Půjčka před výplatou představuje specifický úvěrový produkt. Poskytovány jsou pouze nízké částky na krátkou lhůtu. Z toho vyplývá vysoké RPSN, ale nízké částky přeplatku, vyjádříme-li je v korunách. Úvěrové riziko zde patří k nejvyšším pro obě strany vztahu, kdežto podmínky schválení půjčky k nejméně přísným. 

To jsou hlavní důvody, proč se nezávislý finanční magazín Lundea rozhodl porovnat jen kategorii půjček před výplatou a to konkrétně půjčky od 21 ověřených poskytovatelů.

Kdo poskytuje nejdostupnější půjčky před výplatou? Podívejte se na index rychlých půjček 2022


Nejen cena se podílí na kvalitě a bezpečnosti půjčky

Přestože je cena úvěru, kterou lze odvodit z hodnoty RPSN, důležitým parametrem, není jediným, jež o kvalitě půjčky rozhoduje. Existuje řada dalších vlastnosti, podle nichž lze objektivně posoudit, který poskytovatel nabízí lepší službu než ostatní, a na které poskytovatele se můžete bez obav spolehnout. 

Při sestavování žebříčku se autor průzkum soustředil na 5 různých parametrů v rámci procesu půjčky do výplaty, které souvisí s jejím výběrem, žádostí, vyřízením, čerpáním i splácením:

 • cena
 • rychlost
 • transparentnost
 • vstřícnost
 • schvalovatelnost

Každé kategorii byl přiřazen 20% podíl na celkovém výsledku. U jednotlivých kategorií byla zkoumána každá podrobnost a každá byla obodována.  Následně byl vypočítán vítěz porovnání. V úvahu byly brány pouze situace, kdy dlužník půjčku řádně splatí nebo včas požádá o odklad splátky. U odkladů se průzkum zajímal také o jejich cenu.

Vítěz bere 100 %. Ostatní jsou porovnáváni s vítězem

Žebříček rychlých půjček před výplatou vede společnost, která v celkovém hodnocení získala nejvyšší počet bodů. Té byl přidělen index s hodnotou 100 %. Ostatní společnosti získaly index vycházející z porovnání s vítězným poskytovatelem

Druhé a třetí místo žebříčku obsadily půjčky do výplaty s indexem 90 % a víc. Následoval velký propad dolů. Na 6. místě se dostali už pod 80 %. Nejhůře hodnocené společnosti obdržely index jen 55 % v porovnání s vítěznou půjčkou před výplatou.

Jste ve zkušební lhůtě nebo máte zápis v registru? Index rychlých půjček ukáže, kde můžete s žádostí uspět 

Není nebankovka jako nebankovka. Přestože byly do srovnání zařazeny jen ty, které poskytují půjčku do výplaty na 30 dní, našli se mezi nimi a jejich podmínkami značné rozdíly. Například:

 • 100 % poskytovatelů umí půjčit do výplaty i živnostníkům (OSVČ)
 • 71 % půjčí i osobám se zápisem v EUC a SOLUS
 • 67 % společností půjčuje lidem se zápisem v NRKI
 • 52 % společností má v podmínkách, že půjčí i lidem ve zkušební lhůtě
 • 48 % poskytovatelů půjčuje cizincům
 • 43 % společností nabízí půjčku zdarma (počítají, že se klienti vrátí znovu)
 • 24 % poskytovatelů umožňuje navýšení půjčky v průběhu
 • jen 14 % z nich pracuje a vyplácí i o víkendu
 • 14 % společností půjčuje i v hotovosti
 • 14 % poskytovatelů půjčuje i s exekucí a 67 % po ukončené insolvenci (během insolvence nesmí být spotřební úvěr poskytnut)

I malá půjčka dokáže způsobit velké problémy

Přestože se půjčky do výplaty tváří výhodně a bezpečně, platí i o nich, že jsou dobrým sluhou, avšak mizerným pánem. Tento úvěr se vyplatí pouze v situacích, kdy jste si jisti řádným splacením půjčky v krátkém termínu, který činí 30 dní. 

Pokud se i přesto dostanete do problémů, vždy uhraďte alespoň část a požádejte o odložení splacení zbývající částky.  O odložení ideálně žádejte několik dní před datem splatnosti. Včas oznámený odklad vždy vyjde levněji než sankce za prodlení se splátkou. Nesplácení a vyčkávání, co se bude dít, končí v dluhové pasti.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy