Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Kdo nosí dárky? Ježíšek určitě ne. Psychoterapeutka radí, jak to říct dětem

Kdo nosí dárky? Ježíšek určitě ne. Psychoterapeutka radí, jak to říct dětem
Zdroj: Pixabay
+ Další fotografie
Vánoce
Kvapem se blíží Vánoce a přichází problém: jak schovat před dětmi dárky, které si přály od Ježíška? Děti jsou velmi chytré a vynalézavé, mnohdy i pěkně vyčůrané. Skoro každý předškolák začne tušit, že kolem Ježíška něco smrdí, a začnou pátrat po dárcích ve skříních. Jak jen vysvětlit, že Ježíšek opravdu neexistuje, a neublížit jim tím?

Každý rodič, vesměs každý člověk, zná ten čas, období října a listopadu, kdy se posílají dopisy Ježíškovi, co by si dítka přála pod stromeček. Psychoterapeutka Sylvie Samsonová pro Lifee.cz vysvětlila několik zásadních věcí, které je potřeba vědět, než se vrhnete do přiznání pravdy a zničení dětství svým ratolestem. Samsonová se dotázala na svých sociálních sítích a zjistila zajímavé poznatky.

  • Děti na Ježíška věří většinou do doby zahájení školní docházky, tedy do cca 6 let.
  • Ježíškovi děti píšou nejčastěji v říjnu.
  • Průměrný počet dárků, které děti na Vánoce dostanou, je 14 (dětmi bylo v tomto případě v anketě míněno děti do 15 let).
  • Jak vysvětlit dětem, že Ježíšek už není, je velmi časté dilema rodičů, celých 72 % uvedlo, že přemýšlejí, jak jim pravdu srozumitelně objasnit. Většina rodičů se shoduje na tom, že do zahájení školy by dítě mělo vědět, jak to s Ježíškem ve skutečnosti je. Osm procent rodičů uvedlo v anketě, že dětem nebudou nikdy říkat, že dárky nosí Ježíšek, ale že jim rovnou řeknou pravdu.

Kdo je Sylvie Samsonová?

Sylvie Samsonová se dvanáct let specializuje na práci s dětmi, posledních sedm let je ředitelkou partnerské a rodinné poradny SPOLU v Brně, kde díky unikátnímu systému mediačních technik spolu s neurolingvistickým programováním dosahuje skvělých výsledků v rodinné i párové terapii. Je také autorkou knihy SPOLU partnerský manuál a NAJDU TĚ seznamovací manuál.

Přímá pravda nebo oklika

"Mám pro vás příběh jednoho vysvětlení 'pravdy o Ježíškovi', který se mi zdá vhodný a třeba nadchne nebo alespoň inspiruje i vás. V momentě, kdy děti Zuzky a Tomáše dospěly do předškolního věku, je Tomáš s sebou vzal jednou na nákup, děti se ho ptaly, co to kupuje. Tomáš jim vysvětlil, že dárky mamince k Vánocům. Děti na něj koukaly a hltaly každé jeho slovo. A tak jim řekl, že Ježíšek toho má opravdu hodně a že by vše nestihl, a proto mu pomáhají rodiče. Děti se na nic moc dalšího ani neptaly, až v dalších letech samy postupně přicházely na to, jak to vlastně je doopravdy," vylíčila Samsonová.

Někdo pochopitelně volí právě tu variantu, že si s dítkem sednou a rovnou mu to v klidu vysvětlí. Pokud je však dítě citlivější, může pravdu unést hůř. Rozhodně však není na škodu o všem otevřeně mluvit, protože pak nebudou mít děti pocit, že za vámi nemohou s ničím přijít.

Kdy je ten správný čas

Je důležité si uvědomit, kdy je ten správný čas to dětem oznámit, že Ježíšek neexistuje. Samsonová je toho názoru, že by to děti měly vědět dřív, než nastoupí do školy. Může totiž nastat situace, kdy to budou jiné děti vědět, to vaše ne a může se to nechtěně dozvědět právě od spolužáků. Dítě se pak může cítit hloupě a trapně, protože to jiní vědí a ono ne.

Tím, že dětem tuto skutečnost, že Ježíšek jsou v podstatě rodiče, sdělíte, si posunete důvěru na další úroveň, což je potřeba. Zároveň své ratolesti ochráníte před tím, že nastane trapná situace ve škole nebo mezi kamarády.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy