Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Kdo je záhadná dívka z ikonické fotografie? Helena Vodenková je tváří Sametové revoluce

Zdroj: Česká televize
Sametová revoluce
Černobílá fotka s křehkou dívkou, která drží rozzářenou svíčku, se stala vizuálním symbolem 17. listopadu 1989. Ikonickou fotografii tehdy pořídil Jan Šibík. Dlouhou dobu zůstávala identita dívky na snímku neznámá. Je na něm zachycena Helena Vodenková. A kdo že to vlastně je?

Tváří Sametové revoluce z roku 1989 se stala záhadná dívka z fotografie Jana Šibíka. Podle slov režiséra Davida Vondráčka, který o ní natočil reportáž pro Českou televizi, se fotka dívky se svíčkou stala symbolem „Sametu 89“ kvůli tomu, že se Janu Šibíkovi na jedné fotografii podařilo zachytit nevinnost, křehkost, něhu i odhodlání. Snímek byl pořízen na Albertově 17. 11. 1989.

Mnoho lidí vlastně vůbec netuší, kdo ta záhadná dívka z fotografie je. Její identita zůstávala dlouho neznámá. Onou dívkou držící rozzářenou svíčku je Helena Vodenková. Tehdy bylo Heleně 18 let a na protest se vydala rovnou ze školy.

Nyní pracuje jako korektorka v jednom velkém vydavatelském domě. Má dceru Kláru, která je ve stejném věku, jako byla ona tehdy na fotografii. Klára se angažuje v ekologickém hnutí a spolupořádá zelené demonstrace. Víc se o životě Heleny můžete dozvědět v reportáži Davida Vondráčka, která byla odvysílána v pořadu Reportéři ČT.

Helenu dnes uvidíte i v oblíbeném pořadu Show Jana Krause na televizi Prima.

Podívejte se do fotogalerie, jak dnes HelenaVodenková vypadá.

Související články

Další články