Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Kdo je Ursula, která má šéfovat Evropské komisi: Matka sedmi dětí a kamarádka Merkelové

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 11 fotografií
Nová šéfka EU
Když země Visegrádské čtyřky smetly ze stolu jméno Franse Timmermanse (58), na scéně se objevila Ursula von der Leyen (60). Zastánkyni migračních kvót a eurofederalistku navrhla do čela Evropské komise německá kancléřka Angela Merkel (64). A ostatní šéfové vlád neměli námitky. Jaká minulost jde za ženou, z níž se zřejmě stane "evropská premiérka"?

Ursula von der Leyen se sice narodila v Bruselu, je ale Němka jako poleno. Na svět přišla v evropském hlavním městě proto, že tehdy tam pro Evropské společenství (dnešní EU) pracoval její otec Ernst Albrecht.

Teprve ve třinácti letech opustila Belgii a rodina se přestěhovala zpátky do Německa. Albrecht z politiky neodešel, za Křesťanskodemokratickou unii (CDU) působil mezi lety 1976 a 1990 i jako ministerský předseda Dolního Saska. Že jí bude otec vzorem, ještě Ursula netušila.

Lékařka ministryní obrany

Na univerzitách v Göttingenu, Münsteru a Londýně vystudovala ekonomii a později studovala i medicínu v Hannoveru. Původním povoláním je tudíž lékařka. V roce 1992 se Ursula von der Leyen přestěhovala do Spojených států. Ještě předtím vstoupila do CDU, ale v otcových šlépějích začala kráčet až po návratu do Německa. Od roku 2003 působila v parlamentu Dolního Saska, do spolkového sněmu ji zvolili 2009.

Postupně stanula v čele německého ministerstva pro rodinu, seniory ženy a mládež, ministerstva práce a sociálních věcí a od roku 2013 vede ministerstvo obrany. Právě ve vedoucím křesle třetího resortu si vytvořila mnoho nepřátel a kritiků. Mnozí politici i odborníci jsou přesvědčeni o tom, že německá armáda nefunguje, rozpadá se a von der Leyen s tím nic nedělá. Německá kancléřka Angela Merkel (64) za ní ale stojí a právě ona svou stranickou kamarádku Ursulu navrhla do čela Evropské komise

Sedm dětí a tři jazyky

V polovině července bude o její nominaci hlasovat Evropský parlament Návrh Angely Merkel už odsouhlasila Evropská rada, tedy nejvyšší představitelé členských zemí. Český premiér Andrej Babiš (64) nemá proti von der Leyen výhrady a podpořil ji. Visegrádské čtyřce vadil Frans Timmermans (58), jehož nominaci se jí podařilo smést ze stolu.

Jestliže dostane Ursula von der Leyen od europoslanců zelenou, stane se první ženou v čele Komise. Je známá svým eurofederalistickým postojem, prosazuje uzší integraci členských zemí EU, jejímž výsledkem by měly být Spojené státy evropské. Podpořila by i vznik společné evropské armády. Po vypuknutí uprchlické krize v roce 2015 ostře kritizovala Maďarsko, které na své jižní hranici vybudovalo plot s ostnatým drátem. Německá ministryně obrany je zastánkyní tzv. migračních kvót.

Úspěšná je Ursula von der Leyen i v osobním životě. Její manžel Heik von der Leyen je uznávaným profesorem medicíny. Mají spolu sedm dětí, což je na političku nezvykle vysoké číslo. Mateřskými jazyky pro ni jsou němčina a francouzšina, na dobré úrovni mluví i anglicky. Pravděpodobná nástupkyně Jeana-Claudea Junckera (64) tak za Evropskou unii zvládne vyjednávat bez tlumočníků.

Související články

Další články