Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Kdo je největším zabijákem v Česku? To neuhádnete! Tady jsou přesná čísla

Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
Statistika
Není radno ji podceňovat. Koho? Přes patnáct set lidí každoročně v Česku zabije obyčejná chřipka. Zdánlivě neškodné onemocnění má třikrát víc obětí než dopravní nehody. Nejvíc na něj umírají senioři a chronicky nemocní lidé. S chřipkou ale není radno si zahrávat, protože mezi zemřelými bývají i mladí a zdraví.

Tak jako každý rok, i letos v těchto dnech řádí v Česku chřipková epidemie. Na sto tisíc obyvatel připadá 1158 nemocných. Pravidelně ji chytne 5 procent dospělých a 20 procent dětí z celého světa.

U nás chřipka stojí za 2 procenty úmrtí. Na její následky každoročeně zemře 1 500 až 2 000 obyvatel. Dopravní nehody pak připraví o život třikrát méně lidí!

"V našich podmínkách neznám žádnou jinou infekci, která by měla každoročně tolik obětí jako chřipka," řekl serveru Aktuálně.cz Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

Mezi nejčastější oběti chřipky patří dlouhodobě nemocní lidé, kteří se léčí s plicními, srdečními chorobami anebo třeba s cukrovkou Onemocnění hodně ohrožuje seniory, ale bez rizika není ani u mladých a jinak zdravých. Podle odborníků je nejhorší nedoléčená chřipka, která právě zabíjí nejčastěji.

Nejúčinnější obranou proti chřipce je očkování Průzkumy prokázaly, že 60 % naočkovaných neonemocní, zbylým alespoň vakcína zmírní průběh nemoci. Lidé nad 65 let a chronicky nemocní ho mají navíc zdarma.

Související články

Další články