Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Kdo je kdo v Příběhu kmotra: Velký přehled aktérů vraždy mafiána Františka Mrázka

Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 27 fotografií
Přehled
Vyučil se lakýrníkem, František Mrázek (†47) se ale už za mlada vrhnul na dráhu zločince. Z řadového veksláka, který kšeftoval s digitálními hodinkami, se dostal až do horních pater českého podsvětí. Jeho životním příběhem plným podvodů a ohromného množství peněz je inspirován film Příběh kmotra. Už před rokem 1989 nasbíral kontakty na vysoce postavené politiky a policisty, které v dalších letech bohatě zúročil. Předstíral, že je v invalidním důchodu, a mezitím mu na kontě přistály miliardy. Ve filmu ho ztvárnil Ondřej Vetchý (55). A co další aktéři?

Řadový vekslák, jenž se od kšeftu s digitálními hodinkami vyšplhal až na vrchol českého podsvětí. Příběh kmotra, film z roku 2013, který vypráví o obávané šedé eminenci české politiky Františku Mrázkovi (†47), děsil před svou premiérou řadu českých politiků. A není se čemu divit.

Samotný režisér filmu Petr Nikolaev (60) však strach z případné msty dotyčných politiků neměl. Naopak je tehdy označil za směšné s tím, že jejich nejhorší skutky vyplavaly na povrch již dávno předtím. Snímek totiž vychází z knižní předlohy, bestselleru investigativního novináře Jaroslava Kmenty s názvem Kmotr Mrázek.

V klidu byl i proto, že skuteční aktéři éry organizovaného zločinu devadesátých let mají ve filmu upravená jména. Samotný kmotr Mrázek, kterého ztvárnil Ondřej Vetchý (55), v kriminálním dramatu vystupuje jako kmotr František Vedral. A jelikož snímek má kromě životopisných faktů zobrazovat rovněž střet práva silnějšího a chytřejšího a víru ve spravedlnost, postavili tvůrci proti Vedralovi policistu Čestmíra Cajthamla. Ten je postavou smyšlenou a zahrál si ji Lukáš Vaculík (55).

Langer se vztekal, Šlouf to nechal být

Ačkoliv režisér Nikolaev poznamenal, že si film vůbec nekladl za cíl detailně zacházet do zákulisí politiky, někteří její aktéři se přesto ozvali. Asi nejhlasitěji se ohradil někdejší korunní princ ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer (51). Policejní odposlechy ho v roce 2000 zachytily při přátelském rozhovoru s pražským developerem Luďkem Sekyrou, který měl blízko právě ke kmotrovi Františku Mrázkovi. A tak se Langer díky této dvojici dostal do nechvalně proslulého spisu Krakatice, pojednávajícím o síti Mrázkových kontaktů.

Jenomže Langer se vztekal zbytečně a naopak na sebe hrozbami přes svého právníka ještě víc upozornil. Postava jím inspirovaná se totiž ve filmu vůbec nevyskytuje. Pouze znalci legendárního spisu Krakatice si mohou všimnout rozhovoru mafiánů o jistém Líčkovi. Langer si totiž právě v Krakatici vysloužil přezdívku Íčko.

Podobně nepřímo se ve filmu mihnou i další postavy tehdejší české politiky. Již zesnulý Miroslav Šlouf (†69), bývalý poradce Miloše Zemana (73) v letech, kdy dnešní prezident zastával post premiéra, si v Příběhu kmotra vlastní postavu také nevysloužil. Ale kamion naplněný cennostmi, se kterým obchoduje kmotr Vedral (Mrázek), s firemním nápisem „Schlouf spedition“, na lobbistu a bývalého člena KSČ krásně odkazuje.

A scéna s kamionem se ve filmu rozhodně neobjevila pouhou náhodou. Miroslav Šlouf a František Mrázek byli důvěrnými přáteli, kteří si několikrát zásadně vypomohli a také si předávali důležité informace. Sám Šlouf dokonce přiznal, že Mrázek za ním jako tajná návštěva chodil přímo na Úřad vlády. Na rozdíl od Langera se Šlouf proti své nepřímé přítomnosti ve snímku nikdy neohrazoval.

U bývalého prezidenta Václava Klause (76) a expremiéra Stanislava Grosse (†45) na to šli tvůrci z opačné strany. Jejich jména neuslyšíme, zato na obrazovkách zaručeně poznáme jejich tváře, byť se mihnou jen na několik málo chvil.

A jak to bylo s kmotrem Mrázkem dál?

S čím kdo zachází, s tím také schází. Přísloví si vzal film Příběh kmotra za vlastní a těmito slovy by se dal popsat i skutečný život Františka Mrázka. Tak rychle se vydral na vrchol, až z něj zase krutě a bolestivě spadl. Jeho podvody s realitami, díky kterým vylákal z bank stamiliony korun, byly jeho největším „majstrštykem“, ale zvládl toho udělat mnohem víc. Mrázek v tom uměl chodit, ale někdo „šikovnější“ ho zastavil.

V roce 2006 byl kmotr Mrázek zavražděn nájemným vrahem. Dodnes se nezjistilo, kdo mu vzal život ani kdo si vraždu objednal. Před sedmi lety lobbista Marek Dalík obvinil z této objednávky současného premiéra v demisi Andreje Babiše. Ten to okamžitě popřel se slovy, že jde o osobní útok s cílem poškodit ho v očích veřejnosti. Tehdy totiž Babiš poprvé kandidoval se svým hnutím ANO.

Konec kmotra Mrázka tak i po dvanácti letech zůstává záhadou a pravdu zná jen několik vyvolených. Podrobný přehled postav najdete v galerii.

Související články

Další články