Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Kdo je džihádista Jack? První britský běloch, který bojuje za Islámský stát!

Zdroj: twitter.com
Prvním britským bělochem, který se vydal na stranu Islámského státu do Sýrie, je Jack Letts. Nyní se jmenuje Ibrahim Abu nebo Muhammed. Uprchl z Velké Británie, když mu bylo pouhých 18 let. Přátelé ho označují za třídního šaška. Všichni jsou v šoku a mají o něj strach.

Dvacetiletý muž řekl svým rodičům, že se chystá studovat arabštinu v Kuvajtu. Místo toho v září 2014 tajně odcestoval do Sýrie. Jack Letts bojuje po boku Islámského státu. Má ženu a dítě a momentálně žije ve Fallúdži. Předtím bydlel přímo v baště IS, v syrském městě Rakka.

Podle přátel byl Jack třídní šašek, který konvertoval k islámu poté, co ho navedli jeho muslimští spolužáci. Jeho kamarádi o něj mají strach. "Mám pocit, že ho někdo využil. Nikdo nechce dobrovolně bojovat po boku IS, pokud mu není vymyt mozek. Je to opravdu znepokojivé, jak moc se změnil,“ řekl o Jackovi kamarád.

Jack byl vždy ateista, a to dost liberální, typické dítě střední třídy. Byl chytrý a měl dobré známky. Pak se začal přátelit se skupinkou muslimských chlapců a to byl nejspíš ten kámen úrazu. "Pak si nechával růst vousy, byl stále odtažitější, přestal dávat i fotky na Facebook a pak zmizel do světa,“ dodává kamarád. "Jeho rodiče byli vždy laskaví a milí, velmi milující, žili dobrý život a Jack měl dobrou výchovu,“ říká.

Než konvertoval k islámu, pil alkohol a občas si i zakouřil marihuanu Hrál fotbal a fandil Liverpoolu. Jeho matka pracuje v nakladatelství a otec je farmář. Oba se velmi bojí o jeho život.

Když přijel Jack do Sýrie, setkal se s dalším bojovníkem IS Omarem Husajnem, se kterým se znal přes sociální média. Na internetu dokonce zveřejnil pár fotografií, kde pózuje se zbraněmi. I přes to, že se snaží maskovat svoji identitu. Snímky pochází ze Sýrie, z okolí přehrady Tabqa.

O Blízký východ se Jack začal zajímat v období tzv. Arabského jara, učil se arabsky a navštěvoval mešitu v Oxfordu. Předtím se o náboženství nezajímal, i přes to, že byl pokřtěný.

Související články

Další články