1. Jak vlastně vzniká Hra o trůny?

George R. R. Martin sice píše knihy na počítači, ale i tak jsou jeho způsoby poměrně pravěké. Stále totiž ještě používá program Wordstar, který byl vyvinut na začátku 80. let a funguje v systému DOS. Na obyčejném Wordu mu vadí to, že mu přepisuje slova. To, že se dá autooprava i vypnout, mu evidentně nikdo neřekl.

2. Co dělal předtím?

Dnes slavný spisovatel byl kdysi řadovým pisálkem televizního seriálu Kráska a zvíře. V rozhovorech si pak často stěžoval, že v seriálu nesmělo být žádné násilí. Zrodila se jeho vášeň pro vraždy právě zde?

3. Aktivně se podílí na záchraně vlků

Martinova láska k vlkům není jen věcí jeho knih. Často daruje finance mnoha organizacím a dokonce slíbil i originální odměnu dvěma fanouškům seriálu, kteří pošlou v přepočtu zhruba půl milionu korun organizaci Wild Spirit Wolf Sanctuary. Oba se objeví a budou zabiti v připravované knize Vichry zimy. Sami si můžete najít Davea Goldblatta. Druhý chtěl zůstat anonymní.

4. Koupil si první lístek na první Comic-Con v roce 1964

Georgovi bylo v té době 15 let a sešlost v San Diegu opravdu nebyla tím, čím je dnes. Obří akce, které se jen letos účastnily tisíce lidí, byla v 60. letech záležitostí několika nadšenců. Na rozdíl od dnešních dní se zaměřovala kupodivu opravdu na komiksy.

5. Hra o trůny vznikla už v roce 1991

George v té době pracoval na sci-fi sérii Avalon, když se mu prý najednou v hlavě objevil obraz, jak se mladý chlapec dívá na popravu dospělého muže. Ten chlapec se brzy jmenoval Bran a vznikla tak první kapitola Hry o trůny. Pět let před publikováním úvodní knihy.

6. Chewbacca je Martinův výmysl

Jedna z nejslavnějších postav Hvězdných válek byla vytvořena podle obalu knihy George R. R. Martina! Stačí se podívat na tenhle plakát a máte jasno.

7. Smrt George R. R. Martina

Nikdo nedostává tolik dotazů na vlastní úmrtí jako George. A samozřejmě je nesnáší. Fanoušky ale jeho odpovědi na případný osud knižní ságy příliš nepotěší. Rozkázal totiž zničit všechny poznámky i rozepsané kapitoly tak, aby jeho příběh nemohl nikdo dokončit. Seriál by ale měl pokračovat. I proto jsou tvůrci televizní adaptace jediní, kteří vědí, jak příběh nakonec skončí.