Dánský provokatér Lars von Trier namíchal opravdu děsivý koktejl sexu, mučivé viny a čarodějnictví. Cítíte dotyk Antikrista?

Muž (Willem Dafoe) a žena (Charlotte Gainsbourg) se divoce milují. Kamera snímá jejich extázi. Do toho jsou prostřihy na jejich dítě, které se blíží k oknu. Rodiče o něm nevědí, zajímá je orgasmus. Čím blíže jsou vyvrcholení, tím blíže je jejich potomek oknu.

Pak následuje extáze. Pak následuje pád. O slovo se hlásí mučivá vina a někde uprostřed ženy se ozývá hlas Antikrista.

Lars von Trier nikdy nepřiznal, zda donutil Charlotte Gainsbourg před kamerou skutečně souložit. Tvrdil, že si najal dublérku z prostředí pornobranže.

Scéna, kdy žena masturbuje, je tak přesvědčivá, že nemáme problém uvěřit tomu, že při natáčení tohoto filmu se jelo nadoraz.

Charlotte Gainsbourg tuto hru hrála také. V rozhovorech mnohé naznačovala, ale nikdy neřekla, zda došlo k souloži. Tajemství se prostě dobře prodává a marketing má vždy přednost.

„Při castingu jsem s každou z hereček licitoval, kolik milimetrů bradavky bude vidět. A pak jsem zavelel stop, takhle já pracovat nemůžu. Načež přišla Charlotte Gainsbourg a řekla, že pro tuhle roli klidně umře,“ uvedl režisér v rozhovoru pro Lidové noviny.

Jediné, co Lars von Trier přiznal, že nikomu ve filmu nestříhal klitoris. Ten je prý umělý. Pro tuto část děje se prý špatně shánějí herečky.