Nebezpečný virus zika se bohužel nedaří zastavit. Lék neexistuje, virus už je dávno v Evropě a ženy se bojí otěhotnět. Virus totiž napadá mozek dětí při vývoji v děloze. Miminka se pak rodí s deformovanou hlavou i psychikou.

Kde se virus vzal? Objevilo se podezření, že nejde o produkt přírody, ale o vynález vědců. Zika se prý do přírody rozšířil z vědeckých laboratoří. Proč by ale vědci infikované komáry do pralesů Jižní Ameriky vypustili?

Za epicentrum propuknutí epidemie je dnes považována poměrně malá lokalita na východě Brazílie. Zajímavé je, že přesně v této oblasti se roku 2012 konaly docela nebezpečné pokusy. Vědci se tehdy rozhodli, že zkusí zatočit s komáry, kteří přenáší horečku dengue. Do pralesů byli údajně vypuštěni geneticky upravení komáři, kteří měli zlikvidovat bratránky, kteří přenáší horečku dengue.

Výskyt horečky dengue v této lokalitě prý opravdu klesnul. Jenže o tři roky později se přesně v této lokalitě objevuje zika. Je to jenom náhoda?

Spíše to vypadá, že komáři, kteří nesli horečku dengue, a komáři, kteří byli geneticky naprogramováni své bratránky ničit, se nějak zkřížili. Takže nyní tu máme problémy dva: dengue se vymýtit nedaří a rozjíždí se nám tu epidemie, se kterou si člověk zatím neumí poradit…