Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Kde nasbíráte nejlevnější jahody a kde už je po úrodě? Přehled samosběren v celé ČR

Samosběr jahod je u nás oblíbený.
Zdroj: pixabay
+ Další fotografie
samosběr
Pro milovníky jahod a receptů z tohoto chutného sladkého ovoce začaly žně. Než si kupovat jahody, často bez chuti a bez zápachu v supermarketu, dává mnoho Čechů přednost možnosti natrhat si jahody u přímých pěstitelů na plantážích. Samosběrných míst je po republice opravdu požehnaně. Na co si dát pozor, kde a za kolik si můžete jahody vyzrálé na sluníčku natrhat?

Lidé si mohou nasbírat jahody většinou každý den včetně víkendů, pěstitelé však uvádí, že letos jahody dozrávají pomaleji, proto termíny samosběrů zveřejňují průběžně. Oproti loňsku započal samosběr o cca dva dny dřív. Samosběrny, především na jižní Moravě otevřely už v posledním květnovém týdnu. Ostatní plánují otevření v 1.- 2. červnovém týdnu.

Zručný člověk je schopen nasbírat 8–10 kg jahod za hodinu. Sklizeň jahod je časově omezena, jde zhruba o 3 týdny.

Středočeský kraj

Ve středních Čechách je plno míst, kde se jahody pěstují. Sezona 2020 je odlišná v tom, že některé samosběrny vyžadují registraci předem z důvodu vládních nařízení proti šíření koronaviru. K jahodám tak může jen omezený počet lidí. Vstup do areálu pouze registrovaným osobám povoluje například samosběr ve Zdicích na Berounsku.

Samosběr jahod ve Zdicích

Zde je nutné zaregistrovat se předem. Aktuálně jsou termíny už plné, další budou pravděpodobně 10. a 13. 6. Informace o samosběru sledujte na webu či Facebooku samosběrny. Za kilogram jahod ve Zdicích zaplatíte 50 korun.

Samosběrna Vraňany

V obci Vraňany 9 kilometrů od Mělníka zaplatíte za samosběr 69 Kč/kg. Sběr jahod tam začíná v pátek 5. 5. 2020. Jakmile bude dostatek jahod, samosběry poběží denně včetně víkendů.

Samosběr Oskořínek

V Oskořínku na Nymbursku zaplatíte za samosběr 50 korun za kilo. Nasbírané jahody si můžete zakoupit za 95 korun za kilogram. Samosběrna je tam otevřena denně od 8 do 18 hodin.

Kunratice

Většina obyvatel Prahy jezdí pro čerstvé jahody do Kunratic. Samosběry se budou konat přibližně od 14. června. Informace budou upřesněny na webu samosběrny 9. června. Na parkovišti u kunratického kostela si můžete zakoupit nasbírané jahody už teď. Cena prvních jahod je 110 Kč/kg.

Jihočeský kraj

Na jahodové plantáže v jižních Čechách narazíte například v Bavorově nebo v Nahošíně u Doubravice. V obou samosběrnách bude možnost natrhat jahody zhruba od poloviny června. Termín otevření a informace sledujte na webu či na Facebooku samosběren. Cenu zatím neuvádí ani jedna z plantáží.

Farma u Miklasů

První samosběr jahod na Farmě u Miklasů se bude konat v sobotu 6. 6. 2020 od 8 do 12 hodin. Cena jahod za kilogram je 59 Kč. Sběr bude probíhat za každého počasí. Další termíny se dozvíte na webových stránkách farmy vždy po 19. hodině.

Jihomoravský kraj

Jahodárna Brno Slatina

V Brně už samosběr začal koncem května. Z důvodu dozrávání jahod bude ale samosběrna ve dnech 5. až 6. června uzavřena. Otevřeno bude až v neděli 7. 6. od 8 do 18 hodin nebo do vysbírání. Cena je 65 korun za kilogram a platit se může pouze hotově.

Ovocnářství Buzrla - Moravský Žižkov

Ve většina samosběren na jižní Moravě mají už letošní úrodu vysbíranou. Natrhat jahody si ale můžete ještě například v Moravském Žižkově. Kvůli pomalému dozrávání tam byl termín 5. 6. zrušen. Další termín samosběru je až v pondělí 8. 6. Cena nasbíraných jahod je 70 Kč/kg.

Jahodárna Chválkovice

Zde je vstup možný pouze s rouškou a podmínkou jsou dvoumetrové rozestupy. Jahody se ve Chválkovicích prodávají za 50 Kč/kg. Jahod je však omezené množství, a tak jahodárna doporučuje návštěvu jen zájemcům z blízkého okolí.

Karlovarský kraj

Jahodárna Šabina

9 kilometrů od Sokolova si můžete jahody přijet natrhat kolem 10. června, kdy pěstitelé odhadují začátek sklizně. Kvůli jarním mrazům nebude podle pěstitelů sezona příliš dlouhá. Zájemci by tedy neměli dlouho otálet.

Jahody Funck Odrava

I tady bude sklizeň zahájena až v druhém červnovém týdnu.

Kraj Vysočina

Jahody Ondráček – Chotěboř

Na Vysočině v jahodárnách sklizeň také většinou ještě nezačala. V Chotěboři odhadují začátek samosběru 10. června. Stejně na tom jsou i v Havlíčkově Brodě v samosběrně Jahody Šantrůček.

Ústecký kraj

Sady Louny - Hudcov

Zde letos sklizeň probíhat nebude. Sazenice jahod prý nevydržely jarní sucho.

Sady Louny

V Lounech a na Žatecku se samosběrny otevřely 5. 6. Cena samosběru je 69 Kč/kg a 150 Kč/kg za již nasbírané jahody. Otevřeno je do 18.30. O dalších termínech otevření informují pěstitelé na webu.

Moravskoslezský kraj

Farma Lička – Sedlnice

Zde se odhaduje začátek samosběru na 2. týden v červnu. Kvůli epidemii covid-19 jsou místní pěstitelé nuceni brát na samosběr rezervace.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy