Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Kavárnu Ad Astra s handicapovanými vykradli: Majitelka uspořádala sbírku, pomoci můžete i vy

Kavárna potřebuje vaši pomoc.
Zdroj: Facebook Ad Astra
+ Další 2 fotografie
pomoc
Pražská kavárna Ad Astra, která zaměstnává osoby s různým druhem postižení, byla o víkendu vykradena. Majitelka, která chtěla na konci roku 2018 kavárnu zavřít, se musí nyní opět potýkat s velkými problémy. Loupež v jejím podniku jí a zaměstnancům zasadila nejen finanční, ale i psychické rány. Proto je po roce a půl majitelka opět nucena žádat o pomoc veřejnost.

Pražskou kavárnu Ad Astra, která se nachází na Výtoni, chtěla majitelka na konci roku 2018 zavřít. Sice fungovala už tři roky, ale nikdy nebyla výdělečná. Na její provoz musely často putovat finance z jiných projektů. Proto majitelka jako poslední východisko viděla využití sociálních sítí. Jediný status vedl k tomu, že lidé začali do kavárny chodit a pomoci se rozhodly i různé společnosti.

Pro dobrou věc

Kavárna je zajímavá tím, že zaměstnává osoby s různými formami autismu nebo Downovým syndromem. Postižení lidé vykonávají v zařízení různé činnosti, od krájení zeleniny, mytí nádobí, skládání ubrousků až po samotnou obsluhu. Někdo potřebuje na “place” doprovod, jiný se obejde bez něho. Pro handicapované zaměstnance se tato práce stala mnohdy smyslem jejich života.

Po epidemii přišel šok

Epidemie koronaviru však provoz na dva měsíce uzavřela. Teď, když chtěla kavárna zahájit svůj provoz alespoň prostřednictvím výdejového okénka, přišel šok.

"Z pátku na sobotu byla naše kavárna vykradena. Přišli jsme o hodně věcí, celková škoda je nyní spočítána na 250 000 Kč, ale bohužel víme, že to ještě není konečná částka. Přišli jsme o veškerou hodnotnou techniku (projektor, zvuková aparatura), o zásoby hodnotných tekutin a potravin, které prodáváme (mimo jiné i veškeré láhve s alkoholem), ale i o finanční hotovost," píše na facebookových stránkách kavárny majitelka, která doplnila, že zloději odnesli i úložiště pro kamerové záznamy či kasičku s dýškem pro zaměstnance.

Prosba o pomoc

Kavárna, která se před rokem a půl postavila na nohy, se ale teď nepotýká jen s finančními ztrátami, ale především také s problémy týkajícími se samotných zaměstnanců. Lidé s autismem jsou zvyklí na svůj režim, který když se přeruší, je zle. Handicapovaní zaměstnanci jsou tedy z celé situace velmi nešťastní.

Majitelka proto opět žádá o pomoc veřejnost. "V této pro všechny velmi nelehké době se nám špatně prosí o pomoc, i přesto ale, pokud by někdo chtěl a mohl nám nyní pomoci, budeme nesmírně vděční," píše dále.

Kavárnu, která slouží dobré věci, můžete podpořit přes projekt Darujme.cz nebo přes portál Donio

O kavárně si můžete přečíst aktuální informace na Facebooku Ad Astra Za příspěvek, sdílení či návštěvu kavárny děkujeme!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy