Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Kauza Vrbětice: Tragédie. Zeman asi čeká na instrukce z Moskvy, říká Jana Černochová

Poslankyně Jana Černochová: Miloš Zeman asi čeká na instrukce z Moskvy
Zdroj: Profimedia
Kauza Vrbětice

Prezident Miloš Zeman (76), který je řadou lidí považován za podporovatele ruských zájmů v ČR, se po sobotním odhalení zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích stáhl do sebe a na vyjádření si vzal týden na rozmyšlenou. Podle poslankyně a předsedkyně parlamentního výboru pro obranu je to ostudné. Jana Černochová (ODS) v rozhovoru pro eXtra.cz říká, že mlčení Miloše Zemana je velmi špatný signál. A z jeho předchůdce Václava Klause je jí smutno.

Co říkáte na to, že prezident se vyjadřuje až za týden?

Mlčení prezidenta republiky v těchto těžkých chvílích mi přijde stejně tragické jako smrt lidí, kteří při výbuchu zahynuli. Snadno pak může někoho napadnout, že si prezident Zeman vzal týden na rozmyšlenou, protože mu chybí instrukce z Moskvy. Prezident by přeci měl být první, kdo se postaví za své občany a bude požadovat vysvětlení, omluvu a odškodnění.

Čím si prezidentovo jednání vysvětlujete?

Těžko říct. Byť s řadou jeho názorů nesouhlasím, v oblasti obrany a bezpečnosti máme v mnohém shodu. O to spíše je pro mě špatný signál, že mlčí. Bojím se, že jen taktizuje, což je nedůstojné hlavy státu. Doufám, že ale názor změní a vystoupí ještě dříve než za týden.

Jaká by měla být reakce vlády na vyhoštění dvaceti českých diplomatů? Nepřipadá vám zatím její rozhodování málo razantní?

Vládu jsme vyzývali k razantnějšímu postupu. Vyhoštění osmnácti takzvaných diplomatů měl být první krok a následovat by měly další. Jsem přesvědčená, že diplomatické zastoupení Ruska v Česku by mělo být stejné, jako máme my v Moskvě. Doufám, že k tomu vláda přistoupí. Rozhodně ale vítám, že se vláda konečně probrala, a doufám, že začne brát v úvahu vážná bezpečnostní rizika spojená s výstavbou Jaderné elektrárny Dukovany. Škoda že varování opozice i bezpečnostní komunity až do této chvíle ignorovala.

Souvisí podle vás nedávné odvolání ministra zahraničí Petříčka přímo s touto kauzou?

Řekla bych, že odvolání Tomáše Petříčka ve chvílích blížící se bouře je spojeno především s vnitrostranickým bojem v ČSSD, ale o to je to vlastně horší. Pokud se potvrdí informace, že vicepremiér Hamáček věděl o roli ruských agentů ve Vrběticích a chtěl přesto odcestovat do Moskvy prosit o Sputnik V a navíc považoval za podstatnější si vyřizovat vnitrostranický boj o moc, je to skandální a prokázal, jak moc mu zájmy České republiky leží na srdci.

Jaký máte názor na reakci Václava Klause, který označil Vrbětice za nástroj ke strašení lidí, protože covid už nezabírá?

Z bývalého prezidenta Klause je mi víc a víc smutno. Víte, on byl jedním z důvodů, proč jsem v devadesátých letech vstoupila do ODS. Dnes je to bohužel úplně jiný Václav Klaus. Mám dojem, že jeho program se stal negováním úplně všeho a cílené provokace, jen aby se zviditelnil. To, co někdy říká, třeba o pandemii, nemá už nic společného s hájením svobodné a zdravé myšlenky.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy