Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Kauza Primark: V Česku bereme méně, platíme více! Za hubičku nakupují Němci i Poláci

Kauza Primark: V Česku bereme méně, platíme více! Za hubičku nakupují Němci i Poláci
Zdroj: Se Anety Chlumové a Anny-Marie Humlové pro eXtra
+ Dalších 5 fotografií
Primark

Redakce eXtra.cz srovnala ceny udávané na stránkách Primarku pro Česko, Polsko, Anglii, Ameriku a země platící eury, včetně Německa a Španělska. Verdikt? Namísto do Drážďan jeďte raději na nákupy do Primarku do Polska, ušetříte!

Redakce eXtra.cz v jednom z minulých dílů, ve kterých se soutředíme na obchodní řetězec Primark, porovnala ceny totožného zboží, které jsme nakoupili v Německu v Drážďanech a v pražském Primarku. Zarazilo nás, že přestože Němci vydělávají v průměru více než Češi, mnohé zboží v Primarku nakoupí levněji než my. Rozhodli jsme se tedy srovnat ceny, za které mohou nakoupit stejné zboží nejen Češi a Němci, ale také Poláci, Angličané, Američané a lidé ze zemí, kde se platí eury. Pro ty zůstává cenová výše stejná nehledě na velikost jejich platu.

Boty z Primarku kupujte raději v Polsku

Černé sandály se zkříženými pásky vyjdou podle českých stránek Primarku na 415 korun. Angličany vyjdou nejlevněji, konkrétně na 12 liber, což je v přepočtu asi 356 korun. V zemích, kde se platí eury, stojí sandály 16 eur, což je v přepočtu asi 475 korun, a to nehledě na plat lidí v jednotlivých zemích. Stejně tak zaplatí jak bohatší Irové, Němci a Rakušané, tak chudší Španělé nebo Italové. Američany vyjdou stejné sandály na 18 dolarů, což je 383 korun. Poláci za ně zaplatí dokonce méně než Češi, konkrétně 70 zlotých, což v přepočtu výchází na 393 korun.


Za boty zaplatí

Angličané 356 korun

Američané 383 korun

Poláci 393 korun

Češi 415 korun

Němci 475 korun

Za spodní prádlo zaplatíme víc než Francouzi, Němci nebo Poláci

Jako další jsme se podívali na spodní prádlo. Sadu podprsenky a kalhotek nabízí Primark Čechům za 155 korun. Němec, Francouz i každý jiný, kdo platí eurem, ale za sadu zaplatí podle webových stránek Primarku 152 korun. Zda je tomu tak jen na stránkách, nebo i v kamenných prodejnách, ale nevíme. Poláci pak za stejnou sadu utratí 146 korun, Američané 148 korun a Angličané v přepočtu také 148 korun.


Za sadu spodního prádla zaplatí

Poláci 146 korun

Angličané 148 korun

Američané 148 korun

Němci 152 korun

Češi 155 korun

Bereme méně, platíme více

Ceny jsme srovnávali podle webových stránek Primarku. Nejedná se tedy o klasický e-shop, na kterém byste si výrobky mohli koupit, pomůže vám ale vyhledat pro vás nejbližší prodejnu. Může se sice zprvu zdát, že se ceny v jednotlivých zemích liší jen o pár korun, otázkou ale zůstává, proč se vůbec liší a zda by neměly být pro české zákazníky spíše levnější.

Není divu, že je anglická, irská, francouzská, německá nebo rakouská zákaznice z tak levné podprsenky nadšená. Vydělává totiž v průměru mnohem více, než zákaznice španělská, která za podprsenku zaplatí stejnou cenu, nebo než zákaznice česká, která za stejné zboží a s průměrně menším platem koupí zboží za mnohem větší sumu. V Polsku je navíc mnohé zboží k dostání levněji a průměrná mzda je tam ještě menší než u nás.

Burešová a Forejt podobu nezapřou: Fanoušci si spletli Evu s Přemkem

Související články

Další články

Nejnovější kauzy