Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Kauza Kuřim po 14 letech: Jak dnes žijí chlapci, kteří přežili brutální mučení?

Kauza Kuřim po 14 letech: Jak dnes žijí chlapci, kteří přežili brutální mučení?
Zdroj: Profimedia
Kauza Kuřim

V Česku pravděpodobně neexistuje známější kauza týrání dětí než ta kuřimská z roku 2007. Tehdy se úplnou náhodou podařilo odhalit a do značné míry i rozkrýt odporné zneužívání dvou chlapců Jakuba a Ondřeje ze strany jejich matky Kláry Mauerové a její sestry Kateřiny. Nesmírně komplikovaný případ šokuje i po 14 letech, kdy už si všichni tyrani odseděli své tresty a oba zneužívaní chlapci dospěli. Jakub a Ondřej se nyní snaží na vše zapomenout a podařilo se jim i začlenit do normálního života. Děsivé trauma z hlavy ale nejspíš nikdy nedostanou.

Odporná kauza odstartovala úplnou náhodou v květnu 2007. Jeden z obyvatelů Kuřimi se tehdy pokoušel zapnout videochůvičku, přičemž se naladil na kanál z jiného zařízení ve vedlejším domě. Na to, co tehdy spatřil, už nejspíš nikdy nezapomene. Na obrazovce viděl svázaného malého chlapce ležícího v temné komoře na zemi. Šokovaný muž tak ihned zalarmoval policii.

Strážníci neváhali a ihned prohledali dům, ze kterého záběry pocházely. V sídle hrůzy přitom objevili hned dva týrané chlapce Jakuba a Ondřeje (tehdy 8 a 10) a také třináctiletou Aničku. Trýzniteli přitom byla jejich vlastní matka Klára Mauerová a její sestra Kateřina. Jak se později ukázalo, do hrůzného mučení byla zahrnuta i řada dalších osob, včetně několika vychovatelů z dětských zařízení.

Anička byla ve skutečnosti dospělou ženou

Děti byly matce logicky okamžitě odebrány a putovaly do dětského domova Klokánek. Tam se ale celá situace ještě víc zamotala, když třináctiletá Anička ze zařízení zmizela. Ukázalo se totiž, že nejde o mladou dívku, ale dospělou, tehdy třiatřicetiletou ženu Barboru Škrlovou. Ta se později nahlásila na ambasádě v Norsku, kde vystupovala pro změnu jako třináctiletý Adam. Jak později ukázalo vyšetřování, Barbora byla v celé kauze jednou z hlavních postav, zároveň byla ale sama obětí hrůzného trýznění, pravděpodobně ze strany otce Josefa Škrly, kterého se dodnes nepodařilo vypátrat.

Co se týče chlapců, byli svými trýzniteli neustále biti a zavíráni do psích klecí, ve kterých se nemohli ani pohnout. Bestiální mučitelé je také řezali, pálili cigaretami, a dokonce topili. Cílem bylo je zbavit jejich vlastní vůle a v podstatě z nich stvořit Báru, která už tehdy trpěla duševní chorobou, kdy v sobě měla hned několik osobností.

Vyhýbají se médiím

Oba chlapci se přes řadu peripetií dostali do péče svých prarodičů ze strany matky. Nyní jsou už dospělí a snaží se zapomenout na peklo, které je jako malé potkalo. Museli se vyrovnat s posttraumatickou stresovou poruchou a řadou dalších následků, které si z mučení odnesli. V současnosti žijí oba v Brně, jejich bydliště je ale tajné a snaží se vyhýbat mediálnímu zájmu. Ondřej vystudoval uměleckou školu a hraje fotbal. Starší Jakub už několik let pracuje.

Co se týče ostatních aktérů kauzy, tyrani obdrželi různé tresty v rozmezí pěti až deseti let za mřížemi. Nyní jsou opět na svobodě. Odsouzena byla i Barbora, která je nyní v péči dvou ošetřovatelek na utajeném místě. Její psychický stav se ale i přes usilovnou péči nezlepšil a její mysl neustále přepíná mezi osobnostmi šesti chlapců s různými jmény. Stále nekomunikuje, přičemž si hraje s hračkami a kreslí morbidní obrázky.

Související články

Další články