Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Kauza krvácejícího Adámka (11): Jen lehké pochybení, vzkázali rodičům z ministerstva

Zdroj: extra.cz
+ Dalších 14 fotografií
infiltrace: obchod se svědomím
Příběh Adámka, který byl zahrnut do pořadu Inflitrace: Obchod se svědomím, otřásl celým národem. Díky kamerovému záznamu byli diváci svědky posledních okamžiků tehdy ještě zdravého devítiletého Adámka, který pár dnů před tím v pardubické nemocnici podstoupil banální operaci – odstranění krčních mandlí. Kvůli neschopnosti personálu a nezájmu dětské lékařky šlo chlapci o život. Jenom díky záchranářům, kteří ho resuscitovali, Adámek přežil. Je ale ve vigilním kómatu, což znamená, že jeho orgány sice pracují, hlava ale ne.

Zatímco Českem naprosto otřásá případ jedenáctiletého Adámka, který byl vinou zdravotní sestry a lékařky upoután na lůžko a neobejde se bez celodenní péče, ke kauze se po dokumentu Infiltrace: Obchod se svědomím pro DVTV vyjádřil i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. "Sestra byla nepoužitelná a lehce selhala i lékařka, dominantně to ale bylo selhání jednotlivců. To dítě mělo zůstat na oddělení, poskytovat péči někde na chodbě je zásadně špatně," tvrdí. Svým výrokem vyvolal velkou vlnu kritiky a lidé tvrdí, že kryje své podřízené.

Rodičům malého Adámka ale pochybení lékařky rozhodně nepřijde jen jako lehké selhání. Jan Vyčítal, otec chlapce, se v rozhovoru pro server Blesk.cz svěřil, že od nemocnice se nedočkal ani omluvy a je více než odhodlaný za svého synka nadále bojovat. Od osudné chvíle uběhla už dlouhá doba, pan Vyčítal ji má však stále před očima. "Teď už jsou to dva roky - letí to, ale mám pocit, že to bylo včera, přitom za dva roky jsme toho hodně zažili. Spoustu věcí děláme automaticky, nad něčím člověk nepřemýšlí, a když se stane něco takhle závažného, tak zjistíte, že ten život žijete intenzivněji. Já si nyní vybavuji do detailu každý okamžik s Áďou, když s ním jezdíme na rehabilitaci, když byl v nemocnici v Hradci a Ostravě - všechny ty okamžiky jsou teď intenzivní," řekl.

Tatínek Adámka se sešel i s představenstvem nemocnice. "Já jsem jim řekl, že by to chtělo, aby si Adama vzal každý z nich domů, aby viděli, co způsobili. Jakmile jsem si toto dovolil říct, tak jsem okamžitě dostal zpět jako bumerang, že mají posudek, ve kterém se tvrdí, že je vše v pořádku. Vyloženě omluvu jsme neslyšeli. Byl bych rád, kdyby se o tom vědělo. Chci, aby se o tom mluvilo. Tohle si zkrátka nejde nechat pro sebe. Až tohle lidi uvidí, tak musí i v těch nemocnicich přijmout opatření, aby věděli, co mají dělat. Tady evidentně nevěděli nic," sdělil Vyčítal.

Péče o chlapce je velmi náročná. "Momentálně nám nejvíce chybí lidská síla. Potřebovali bychom nějakého fyzioterapeuta nebo zdravotníka, který by k nám docházel. Maminka Adama je s ním 24 hodin denně. Já ji samozřejmě mohu vystřídat, ale skutečně bychom potřebovali další lidskou sílu. Maminka Adámka se s ním ani sama nedostane ven. Musím vždy pomoci já, protože je problém dostat ho ze schodů. Snažíme se získat nový byt," dodal zdrcený tatínek. Oba rodiče Adámka jsou neskutečně silní lidé.

Související články

Další články