Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Kauza kolem viroložky Soni Pekové a laboratoře Chambon: Byla jsem jen zaměstnanec, hájí se

Kauza kolem viroložky Soni Pekové a laboratoře Chambon: Byla jsem jen zaměstnanec, hájí se
Zdroj: Youtube LeontynkaCZ
+ Další 4 fotografie
obhajoba
Viroložka Soňa Peková nesouhlasí s tím, že by měla jít za mříže kvůli problémům v laboratoři Chambon. Hájí se tím, že byla pouhá zaměstnankyně. Podle obžaloby měla laboratoř Chambon, kde Peková pracovala, inkasovat až příliš vysoké úhrady za krevní testy od zdravotních pojišťoven. Společně s Pekovou a Romanem Janouškem byli obžalováni další tři lidé.

Soňa Peková, která se letos dostala do širšího povědomí veřejnosti díky své práci v souvislosti s koronavirem, se brání tím, že hraje jen okrajovou roli v celé kauze laboratoře Chambon. "V laboratoři Chambon jsem byla řádový zaměstnanec," vyjádřila se Peková pro Seznam Zprávy. Na další dotazy odmítla odpovědět.

Pět obžalovaných

Peková společně s podnikatelem Romanem Janouškem jsou totiž dva z pěti obžalovaných v kauze laboratoře Chambon, která údajně inkasovala příliš vysoké úhrady za krevní testy od zdravotních pojišťoven v roce 2009 až do roku 2011. Podle žalobce škoda odpovídá přibližně 240 milionům korun. Obžaloba byla podána ve čtvrtek státním zástupcem Alexandrem Dadamem z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

"K Městskému soudu v Praze byla podána obžaloba na pět osob. V případě čtyř jde o zvlášť závažný zločin podvodu a dílem nedokonaný ve stadiu pokusu, z toho v jednom případě ve formě pomoci. Dvě z uvedených osob jsou obžalobou navíc stíhány i pro zločin neoprávněného podnikání. Pátá obviněná osoba je stíhána pro trestný čin podílnictví," uvedl pro Hospodářské noviny státní zástupce Dadam.

"Vylákali tak více než 239 milionů a pokusili se vylákat dalších více než 77 milionů," doplnil Dadam. Kromě Všeobecné zdravotní pojišťovny firmě Chambon proplácely testy také Oborová zdravotní pojišťovna, Vojenská zdravotní pojišťovna ČR nebo pojišťovna ministerstva vnitra. VZP tak udělala revizi plateb, které poslala firmě a žádala desítky milionů korun zpět. Nakonec se ale společně dohodli na vrácení pouhých deseti milionů korun.

Na sazebník neměla laboratoř právo

"Obvinění formulované panem Dadamem je zcela vykonstruované a nesmyslné a vzniklo na podkladě politické kauzy zaměřené proti aktivitám pana Janouška," vyjádřila se dříve Peková pro Hospodářské noviny. Tvrdí, že byly veškeré úkony v souladu s platným sazebníkem Všeobecné zdravotní pojišťovny a že léta nebyl se systémem žádný problém.

Policisté však vidí jako problém to, že si laboratoř fakturovala za krevní testy podle sazebníku, na který neměla nárok. Dadam zároveň objasnil, že místo mikrobiologických vyšetření od pojišťoven dostávala peníze za testování DNA.

Propojení s další firmou

Během vyšetřování přišla policie na to, že je firma Chambon smluvně propojena s firmou Medeana. Tam měla mít Peková mezi listopadem 2008 až dubnem 2011 podle Obchodního rejstříku 49procentní podíl. Lékaři do Chambonu posílali vzorky, ale vyšetření zpracovávala Medeana, jak informoval web Seznam Zprávy. Medeana si pronajímala od Chambonu prostory laboratoře, za které měsíčně dávala zhruba 32 tisíc korun.

Příjem od pojišťoven si pak Chambon a Medeana rozdělily podle smlouvy. Medeana získala 34 procent a druhá firma měla zbylých 66 procent. A právě tyto peníze šly na mzdy. "Tyto částky si pak formou mezd vyplatili Petr Ullrich, Luboš Pašek, Roman Janoušek a malou částku též Soňa Peková, aniž by se jednalo o odměnu přiměřenou hodnotě účelně vynaložené práce," stojí v obvinění policie, které má web Seznam Zprávy k dispozici. Peková měla podle vyšetřovatelů od Chambonu dostat 390 tisíc korun a dalších 27,2 milionu jí vyplatila firma Medeana v letech 2009 až 2011.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy