Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Kauza kolem kontaminace Bečvy bobtná: Vedoucí směny rožnovské čistírny spáchal sebevraždu

Kauza kolem kontaminace Bečvy bobtná: Vedoucí směny rožnovské čistírny spáchal sebevraždu
Zdroj: HZS Olomouckého kraje
+ Další 2 fotografie
Znečištění Bečvy
Kvůli opakované kontaminaci řeky Bečvy a velkému úhynu tamních ryb vyrazila policie pátrat do rožnovské čistírny odpadních vod (ČOV) společnosti Energoaqua. Poslední zprávy totiž naznačovaly, že by za zpustošením řekly mohla stát právě ona čistička. Vyšetřovatelé tak vyzpovídali hned několik zaměstnanců. Podle informací Práva pak vedoucí provozu podniku spáchal sebevraždu.

Když byla nahlášena další kontaminace Bečvy, vyrazili na místo okamžitě policisté. U jedné z výpustí, která patří rožnovské čistírně, pak našli čtyři mrtvé ryby. Ty se do Bečvy dostaly z laguny odpadní čističky. Vyšetřovatelé tak ihned předpokládali, že se uhynulé ryby dostaly do řeky právě odtamtud. Policie tak vtrhla do podniku a vyslechla hned několik lidí.

Podle ředitele je v tom čistírna nevinně

„Policisté nám, neznámo kam, odvedli pět našich pracovníků, někteří byli ze směny u čistírny odpadních vod, další z laboratoře. A to kvůli čtyřem malým rybkám, které nám s největší pravděpodobností uhynuly už v našich lagunách, protože jsme čistou vodu z nich vypustili a znovu napouštěli neutralizovanou vodu, tedy vodu bez kyslíku. Při tomto procesu v lagunách zůstalo ještě několik kusů drobných rybek,“ řekl pro Právo ředitel společnosti Energoaqua Oldřich Havelka.

Ten uvedl, že podle odborníků uhynuly ryby před dvěma a více dny. Podle Havelky je tedy nejspíš někdo dal do výpusti, zároveň ale nevylučuje, že by se do řeky dostaly z lagun čističky. Ty jsou v poslední době podnikem využívány stále častěji. „Kdykoliv se objeví na Bečvě z naší výpusti pěna, vyrazí hned do terénu celý záchranný systém. Proto vodu na čistírně neutralizujeme a následně usazujeme nežádoucí pěnu v lagunách,“ sdělil Právu ředitel.

Zaměstnanec si nejspíš vzal život

Na čistírnu ale nevrhají dobré světlo události posledních dní. V úterý večer byl totiž podle informací Práva nalezen bez známek života vedoucí provozu a vše naznačuje sebevraždě. Policejní mluvčí Lenka Javorková pak potvrdila, že strážníci vyjížděli v úterý do Rožnova k nahlášenému úmrtí.

„Je to tragédie. Byl to velmi citlivý člověk, introvert. Všechno si nosil v sobě. Nezvládl zřejmě ten tlak okolo, ale pravý důvod neznáme. Všichni ve firmě čteme pořád dokola, co je v případě kontaminace Bečvy nového. Není to pro nás jednoduché,“ řekl deníku Havelka.

Podle ředitele čistírny je toho v posledních dnech na zaměstnance příliš. „Mají co dělat, aby ten tlak vydrželi. Už je toho na nich hodně. Aby je někdo přepadal, když nic neudělali,“ stěžuje si Havelka a dodal, že by policie měla jít po viníkovi, který je pravděpodobně z Valašského Meziříčí.

Související články

Další články