Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Kauza Harry a Meghan: Osten míří i na otce Charlese, analyzuje bývalý velvyslanec

Michael Žantovský: Každý, kdo dá rozhovor Oprah, už předem usiluje o co největší publicitu
Zdroj: Profimedia/ Koláž Extra.cz
Předchozí Další
Rozhovor
Veřejnost šokoval rozhovor prince Harryho (36) a vévodkyně Meghan (39) s Oprah Winfrey (67), který se vysílal na televizi CBS v noci z neděle na pondělí. Pár, který se vzdává své role v královské rodině a chce začít pracovat, aby se stal finančně nezávislým, sdělil moderátorce, že v době, kdy Meghan čekala syna Archieho (1), se někdo z rodiny zajímal o to, jestli dítě nebude moc tmavé a že by kvůli tomu nemuselo dostat královský titul. Vévodkyně se s Winfrey také podělila o vzpomínku na to, jak v pátém měsíci těhotenství měla sebevražedné tendence a nedovolala se žádné pomoci. Svůj pohled na rozhovor, výroky a čerstvý skandál sdělil eXtra.cz Michael Žantovský (72), výkonný ředitel Knihovny Václava Havla a mimo jiné bývalý velvyslanec ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska.

Rozhovor Oprah Winfrey s Meghan (39) a Harrym způsobil královské rodině více škod, než se očekávalo. Jakým způsobem se je může Buckinghamský palác pokusit napravit?

Ty škody už jsou napáchané a myslím si, že palác se asi spíš bude klonit k tomu omezit škody další. Meghan si v rozhovoru stěžovala na to, že palác se snaží uškodit její pověsti, minulý týden zase proběhlo nějaké nařčení z toho, že se chovala ohavně k zaměstnancům královského paláce. Teď má zase palác asi dojem, že se Meghan snaží poškodit jeho pověst, ale myslím si, že přinejmenším velmi zkušeným a zodpovědným dvořanům, kteří se starají o veřejný obraz královského paláce, je jasné, že z další konfrontace nebude plynout nic dobrého ani pro jednu, ani pro druhou stranu.

Jak moc je výpověď Harryho a Meghan důvěryhodná? Přeci jen jim teď jde hodně o to, aby na sebe upoutali mediální pozornost.

Roli v tom hraje americké prostředí. Každý, kdo dá rozhovor Oprah Winfrey, už předem usiluje o co největší publicitu a o co největší dopad toho, co říká. Publicitní cíl je obsažený už v samotném formátu interview. Do jaké míry je to, co říká Meghan a Harry, důvěryhodné, je těžké posoudit. Pár dal v rozhovoru najevo, že jejich slova nejsou mířena proti královně Alžbětě II. (94) a proti vévodovi z Edinburghu, princi Philipovi (99). Osten míří na některé další příbuzné. A samozřejmě na otce Charlese (72), což je z interview jasné.

Dá se rétorika Meghan a Harryho v médiích srovnat s tou, jakou používala lady Diana

Podobnost asi není úplně náhodná včetně naznačovaných sebevražedných sklonů. Mám trochu pocit, že je to takový ten kolorit, který je neoddělitelný od všech rozhovorů s Oprah Winfrey, kde musí být citu až po okraj. Do jaké míry ale Meghan události skutečně prožívala a do jaké míry jde o nadsázku, to už nedokážu posoudit. Věděl by to samozřejmě jedině ten, kdo to zažil.

Je to, že se Harry a Meghan dobrovolně vzdali celoživotních královských privilegií, v moderní historii bezprecedentní?

Jako první se vzdal privilegií Eduard VIII. (†77), z tohoto hlediska to tedy bezprecedentní není. Jde ale spíš o ukázku toho, že členové královské rodiny, kteří přímo nejsou v linii nejbližšího nástupnictví, si musí zvolit, jestli se královskému působení budou věnovat jako zaměstnání, nebo jestli budou dělat něco jiného. Šance, že se stanou jednou panovníkem, je v tomto případě jen teoretická. Harryho, který byl povahově vždycky tak trošku vznětlivější a dobrodružnější, asi nenaplňovala velkým nadšením představa, že bude už po zbytek života plnit svoje povinnosti člena královského rodu a vystupovat na různých dobročinných dýcháncích, školních maturitách a tak dále. Rozhodl se, jak se rozhodl, a skoro jistě ho v tom povzbuzovala i Meghan. Podnět možná vzešel od ní, to nevím. Jedná se ale o rozhodnutí, které lze chápat, i když kontroverze, která z něj nyní vznikla, lze litovat.

Je pravděpodobné, že by v budoucnu královskou rodinu nějak poškodila spolupráce Harryho a Meghan s Netflixem a Spotify

Společnost Netflix produkovala seriál Koruna, který alespoň v dosavadních sériích přiblížil život královny včetně některých vyostřenějších okamžiků. Neviděl bych to nějak dramaticky. Jsou jiní členové královského rodu, kteří, myslím, mají větší obavy z publicity a v tuhle chvíli jsou asi rádi, že se pozornost soustřeďuje na Harryho a na Meghan.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy