„Byl to Jim Carrey, akademie ho sehnala na poslední chvíli,“ vyslovila včera tisková mluvčí České televize Alžběta Plívová pro iDnes a zastavil se čas. Veřejnoprávní instituce zaujala postoj „Řekli nám, že je to on, a my jim to uvěřili,“ a ve světě českých médií byla překonána hranice nemožného.

Redakce eXtra o chystané taškařici informovala hodinu před začátkem přenosu a netušíc, že krátce po poledni budou česká média schopna uveřejnit čistou lež, zaslala v noci po finále do televize pár dotazů k celé věci, neb disponovala svědectvím, že neznámý muž, jehož etudu nikdo v sále v tu dobu ještě nechápal, dostal za desetivteřinové „cosi“ pětadvacet tisíc korun od jistého Kamila Bartoška, řidiče a podržtašky skupiny spiklenců, a nás zajímalo za co, od koho a proč.

Kladli jsme celkem naivní otázky, které ovšem nenechávaly televizi na pochybách, že víme, že v zákulisí proběhla akce s českým dvojníkem, což zpětně vysvětluje, proč jsme dostali odpověď až po polední akci na serverech iDnes.cz, Blesk.cz, Reflex.cz aj., které na vydaly souběžně text o tom, že dvojník Carreyho byl skutečný Jim Carrey a skoro nikdo ho nepoznal, což je fakt úlet, což byl přesně ten moment, kdy drtivá většina národa poprvé zaznamenala, že si měla včera myslet, že je někdo Jim Carrey.

Mail s odpověďmi, který nám následně přišel, nám ovšem vyrazil dech. Česká televize nám v něm sdělovala čistou lež, několik tvrzení na hranici příčetnosti a následně tvrdila, 15 hodin poté, co v její show deset vteřin civěl na diváky špatný český dvojník americké superstar, že se o žádného dvojníka nejednalo.

Haluz začala už odpovědí na otázku, zda se na dramaturgii podílel Kamil „Kazma“ Bartošek:

„Ne.“

Čistá lež Plívové, která to ví jistě, zatímco my víme, že Bartošek se nejen v zákulisí pohyboval, ale také dvojníka jako člen skupiny přivezl a údajně i vyplácel. Ne, Kazma tam nebyl, Alžběto, dobře, krom toho, že z toho tutově natočil video, ve kterém se pasuje na hlavního organizátora povedeného kousku, kterým ovšem v reálu není, o čemž má redakce písemné svědectví.

Otázku, ve které zazní „kdo se podílel na taškařici okolo Jima Carreyho?“, vezme šmahem neuvěřitelnou odpovědí, nad kterou kroutí hlavou celá redakce a padají sázky, jak to myslela a co bere: „Nešlo o dvojníka!“

Aha, tak podle Alžběty to nebyl dvojník. Takže to byl Jim Carrey? To snad ne. Asi nám tedy říká, že Lucie Výborná uvedla schválně „Johna Jima Carreyho“, aby pak mohla veřejnoprávní instituce případně obstát s obhajobou, že nešlo o dvojníka, ale o Johna. Dost divokou teorii ale večer vyvrátí Milan Fridrich, ředitel programu ČT, který tasí na Facebooku granát tvrdící, že pořadateli uvěřil, že ten pán je na poslední chvíli sehnaný opravdový Jim Carrey, jehož se povedlo na poslední chvíli stáhnout z reklamy, co v ČR natáčí, a tisková mluvčí nám tedy nelhala, protože si opravdu všichni ti podvedení nebožáci z Kavek a ČFTA doteď mysleli, že to byl Jim.

Ostatně – je to ve všech novinách a v redakci padají první návrhy na kolektivní sebevraždu, protože informace už visí i na Reflexu a jeden z top managerů veřejnoprávního kanálu nám tvrdí, že nepozná Jima Carreyho. Na eXtra už hodinu visí článek o tom, že se jedná o virální či jinou záškodnickou akci, okolo se motá jako pokladník ulhaný a děsně fikaný Kazma a že buď se zbláznil svět okolo nás, nebo jsme se ocitli uprostřed filmu Truman Show.

Celé znění mailu najdete v galerii, kde jsme vám barevně označili body, pro které stojí za to psát si s Českou televizí. Pokud vás kauza baví, nenechte si ujít SMS komunikaci našeho šéfredaktora a Kazmy, který musí lhát a neví, že víme, že v akci jel, což má vyjít najevo až s videem na internetu, které bude určitě plné Kazmy, který v reálu za financováním a organizací akce nestál, tady je důkaz.

Tak a teď se na to, že je možné narušit vysílání ČT podobnou trapárnou, pokusíme všichni zapomenout, ano? Vždyť Elvis Presley přijde díky ČFTA do Rudolfina až za rok.

A pozor, druhý den se díky České televizi a její tiskové mluvčí ukáže, že to nebyl dvojník!

Že Elvis žije.