Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Kauza BIS pokračuje: Státní zástupce chce pro Nečasovou 3 roky ve vězení

Kauza BIS pokračuje: Státní zástupce chce pro Nečasovou 3 roky ve vězení
Zdroj: DAN MATERNA / MAFRA /Profimedia.cz
tresty
Tři roky ve vězení a desetiletý zákaz činnosti. To žádá obžaloba pro Janu Nečasovou v kauze vyzrazení utajované zprávy BIS. Státní zástupce ve své závěrečné řeči uvedl, že mimo jiné chce pro Iva Rittiga a Davida Michala podmíněné a peněžité tresty. Obhájci obžalovaných požadují zproštění viny.

Podle obžaloby se v roce 2012 Ivo Rittig od Jany Nečasové dozvěděl, že Petr Nečas dostal utajený materiál od BIS. Rittig proto poslal právníka Davida Michala za Nečasovou, která mu údajně obsah dokumentu sdělila. Díky tomu pak mohl lobbista podle obžaloby zakrýt svůj vliv na státní instituce a orgány.

Jana Nečasová byla už pravomocně odsouzena v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, kde dostala tříletou podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Státní zástupce Rostislav Bajger pro ni navrhl souhrnný trest a požaduje zákaz činnosti rozšířit i na zaměstnání, v nichž by Nečasová mohla přijít do styku s utajovanými informacemi.

Pro Iva Rittiga a Davida Michala chce Rostislav Bajger podmínku na rok a půl a peněžitý trest v rozmezí 200 tisíc až 300 tisíc. Pokud by nezaplatili, požadoval by pro ně rok vězení.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy