Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Karma existuje: Strašila mrtvými důchodci, teď musí ukřičená hoaxerka Peterková zaplatit statisícovou pokutu

Demonstrace se účastnila i aktivistka Jana Peterková.
Zdroj: foto J. Charvát / eXtra.cz
Pokuta

Omluvu a úhradu škod za 250 000 korun uložil soud Janě Peterkové, která šířila na sociálních sítích lži o úmrtích po očkování na nemoc covid-19. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Peterková nechvalně proslula jako jedna z nejhlasitějších dezinformátorů v Česku od začátku koronavirové pandemie. Hoaxy šířila jak na prakticky každé demonstraci proti vládním opatřením, tak i na sociálních sítích, kde mimo jiné tvrdila, že žádný covid neexistuje.

Jana Peterková, bývalá partnerka miliardáře Tomáše Pitra, na sebe poprvé upozornila během první vlny koronaviru. Její video, kde se hystericky hádala s lidmi v MHD, protože si odmítala nasadit roušku, se rychle rozšířilo jako lavina. Většina lidí se ženě vysmála, část ji ale obdivovala. Toho Peterková využila a začala šířit nejrůznější hoaxy, a to zejména na sociálních sítích a pak i na demonstracích proti vládním nařízením. Mimo jiné proslula tím, že vyhrožovala, že v nemocnici olízne kliku.

Nyní ale nepravomocně odsouzená Peterková doplatila na to, že před rokem ve videích na sociálních sítích lhala, že v domově pro seniory v Měšicích u Prahy zemřelo po očkování několik lidí. Organizace, která se o seniory stará, podala na Peterkovou žalobu, které ve čtvrtek vyhověl Městský soud v Praze. Peterková musí kromě omluvy a náhrady škod také smazat zmíněná videa. Peterková se k tomu podle serveru Aktuálně nevyjádřila a ignorovala i soudní jednání, přestože byla předvolána.

Čtvrt milionu pokuta

Peterková na základě údajného svědectví zaměstnankyně domova v Měšicích tvrdila na Facebooku, že v zařízení kvůli očkování zemřeli na přelomu let 2020 a 2021 senioři a u dalších se vážně zhoršil zdravotní stav. Na videích Peterkové zaznělo například i to, že v obci Měšice docházelo k falšování úmrtních listů seniorů, kteří zemřeli po očkování. Senioři v pečovatelských bytech tam ale v té době přitom kvůli nedostatku vakcíny ještě vůbec nebyli očkováni.

Provozovatelé domova, společnost Antonia senior services, kvůli tomu podali žalobu na ochranu dobré pověsti. Soud Peterkové zakázal, aby dezinformace dál šířila, a nařídil jí omluvit se. "Omluva má být zaslána písemně a poté zveřejněna na facebookovém profilu žalované a dále na jejích webových stránkách. Konečně soud uložil paní Peterkové i povinnost uhradit klientovi částku peněžitého zadostiučinění 250 000 korun spolu s úroky z prodlení a náklady řízení," řekl serveru advokát poškozených Robert Falbr. Případ také ještě zkoumá policie. Zjišťuje, zda se Peterková zveřejněním lživých informací nedopustila trestného činu.

Hoaxy přetrvávají

Domov v Měšicích se kvůli lžím Peterkové potýkal podle pracovníků zařízení s nenávistnými reakcemi a s tím, že senioři pak odmítali ošetření. "Senioři jsou bohužel náchylnější k důvěře v dezinformace, neboť je pro ně obtížnější rozlišovat skutečně podložené informace od nepravdivých tvrzení," řekla Aktuálně.cz vedoucí pečovatelské služby Katarzyna Anna Porubská. "Ještě dnes, rok po kampani paní Peterkové, musíme některým seniorům vysvětlovat, že šlo o nepravdivé informace," doplnila.

Peterková je podle serveru součástí skupiny lidí, kteří šíří dezinformace o covidu-19 a očkování proti této nemoci nebo útočí na zdravotníky. Na ženu bylo uvaleno několik exekucí a na své akce požaduje finanční dary od lidí, kteří sledují její videa na internetu.

Související články

Další články