Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Karel Roden slaví 60: Připomeňte si s námi jeho filmy

Habermannův mlýn
Zdroj: Se souhlasem Bontonfilm / Foto: KN Filmcompany – Larry Horricks
+ Dalších 12 fotografií
jubileum

Čas běží neúprosně, slavný český herec Karel Roden právě dnes slaví své šedesáté narozeniny! Prošel si desítkami filmových i seriálových rolí a vy si je s námi můžete u této příležitosti připomenout.

Karel Roden slaví právě dnes významné životní jubileum. Šedesátiletý herec má za sebou bohatou kariéru ať už na divadelních prknech, ve filmu nebo seriálech.

V ročníku byl s Chýlkovou nebo Holubovou

Roden následoval příkladu svého otce a dědečka, kteří byli také herci. Vystudoval keramickou školu v Bechyni a poté byl přijat na pražskou DAMU, kterou absolvoval v roce 1985. Do ročníku chodil s několika dalšími významnými osobnostmi, například s Ivanou Chýlkovou, Veronikou Žilkovou a Evou Holubovou. Poté hrál postupně na několika scénách: Divadlo na Vinohradech, Činoherní studio v Ústí nad Labem, Divadlo Na zábradlí, účinkoval také na prknech Národního divadla.

V letech 1993 až 1994 odjel do Velké Británie, kde navštěvoval herecké kurzy a zdokonaloval se v angličtině. Po návratu do rodné vlasti se opět věnoval divadlu. Proslul rolí francouzského básníka Paula Verlaina ve hře Úplné zatmění, za kterou byl v roce 1998 nominován v kategorii nejlepší herecký výkon.

Zahrál si i v hollywoodských filmech

V roce 1998 se stal držitelem Ceny Alfréda Radoka za roli Bruna v inscenaci Velkolepý paroháč. Filmový debut zaznamenal v roce 1983, když se objevil ve filmu Zámek nekonečno. Úspěch slavil s rolí Honzy ve snímku Jak básníci přicházejí o iluze (1984). Objevil se i v řadě zahraničních filmů. Hrál v akčních snímcích Blade 2, Neprůstřelný mnich, Hellboy a dále v komedii Prázdniny pana Beana. Byl nominován 15x na Českého lva. Poprvé v roce 1996 za vedlejší roli ve filmu Král Ubu. Dále pak následovaly nominace za filmy Kuře melancholik (1999), Oběti a vrazi (2000), Paralelní světy (2001), Tajnosti (2007), Habermannův mlýn (2010), Alois Nebel (2011), Lidice (2011) Čtyři slunce (2012), Krásno (2014), Fotograf (2015), Nikdy nejsme sami (2016), Křižáček (2017). Českého lva získal dvakrát. Poprvé v roce 2008 za hlavní roli ve filmu Hlídač č. 47, ve kterém hrál Josefa Doušu.

Druhého Českého lva získal v roce 2016 za ztvárnění Jana Masaryka ve filmu Masaryk. Zazářil také v několika seriálech. Například hrál v 80 dílech seriálu z produkce HBO Terapie. Hraje také hlavní roli v koprodukčním seriálu České televize Princip slasti.

Průřez rolemi Karla Rodena naleznete ve fotogalerii.


Sandra Nováková řekla své ANO na netradičním místě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy