Karel Janeček (44) nepatří mezi těžaře populární kryptoměny, ale patří mezi ty šťastlivce, kteří věděli, kdy investovat.

Bitcoinu věřil. A hlavně věřil, že v něm je obrovský potenciál. Do kryptoměny totiž investoval už v roce 2015. Tehdy bitcoin kolísal, ale byl pod tisícem dolarů. Dna dosáhl v lednu 2015. Tehdy se nakupoval za 150 dolarů. Bitcoin byl nad propastí. Diskutovalo se, zda tato kryptoměna vůbec přežije.

Od polovinu roku 2016 se spekulovalo na tzv. halving (tedy půlení odměny za vytěžení bloku) a koncem roku 2016 se hodnota Bitcoinu opětovně dostala na hranici $1000.

„Do bitcoinu jsem investoval, když byl pod tisícem dolarů. Bohužel jsem už něco musel odprodat, potřeboval jsem likviditu, což bylo v době ještě před aktuálním boomem. Jsem ale s touto investicí velmi spokojený,“ uvedl Janeček v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Tehdy odhadoval, že bitcoin za několik měsíců vystřelí nahoru. Od konce roku 2016 se jeho předpoklady začaly naplňovat. Dnes Janečka mrzí, že neměl více volných peněz. Na bitcoinu se mu líbí, že je decentralizovaný a nezávislý na lokálních vládách. Ví, že bitcoin může padat, nebo dokonce zkrachovat. Tomuto černému scénáři ale nevěří.