Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Karel Janeček rozjel charitativní platformu, pomůže i rodině zavražděného táty z Ostravy

Karel Janeček rozjel charitativní platformu, pomůže i rodině zavražděného táty z Ostravy
Zdroj: archiv
znesnáze21
Nadační fond pomoci (NFP) a matematik Karel Janeček představili v úterý inovativní dárcovskou platformu znesnáze21. Ta umožňuje ve velmi krátkém čase založit on-line charitativní sbírky pro lidi v tíživé životní situaci či pro neziskové organizace. Poté, co pracovníci fondu důkladně ověří pravdivost sbírky, zařadí sbírku na platformu znesnáze21, kde na ni může veřejnost přispět formou tzv. crowdfundingu. V prvních sbírkách mohou dárci posílat finanční příspěvky Klubu nemocných cystickou fibrózou, pozůstalým po jedné z obětí střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava či příbuzným patnáctiměsíční Olivie, která loni při tragické dopravní nehodě přišla o oba rodiče.

„Lidé získají kvalitní, technologicky vyspělou a systematickou možnost, jak přispívat na charitativní projekty, navíc s vysokou mírou jistoty, že přispívají skutečně lidem či organizacím, kteří pomoc potřebují, a nejedná se o podvod. V tom spočívá unikátnost znesnáze21 a jsem přesvědčen, že projekt má potenciál být globálně úspěšný,“ říká Karel Janeček, zakladatel a předseda správní rady NFP.

Rychlá pomoc potřebným

Jednoduchost, přívětivé a přehledné uživatelské prostředí, stejně jako minimální byrokracie výrazně usnadňují založení sbírky. Tuto rychlost obzvlášť ocení lidé, kteří se vyrovnávají s náhlou nepřízní osudu a těžkou životní situací, jako je ztráta blízkého či vážná nemoc, nebo když se například stanou obětí podvodu či agrese. Dárci mohou přispívat jednotlivým sbírkám on-line prostřednictvím zabezpečené platební brány.

„Ochota Čechů pomáhat je mimořádná, ročně darují na charitativní projekty přes osm miliard korun. Platforma znesnáze21 dává lidem transparentní příležitost, jak pomáhat rychle, cíleně a účinně. Obdarovaní dostanou peníze ze sbírky, ať už se cílovou částku podaří vybrat, či nikoliv,“ vysvětlil Čestmír Horký, autor celého konceptu znesnáze21.

Projekt v úterý odstartoval spuštěním trojice charitativních sbírek.

Slané děti

První z nich je určena pro Klub nemocných cystickou fibrózou, který již 28 let jako jediná organizace v ČR poskytuje přesně zaměřenou podporu pacientům s touto nevyléčitelnou nemocí a jejich blízkým.

„Za naší organizací se skrývají stovky osobních příběhů nevyléčitelných pacientů v různých stadiích onemocnění. Jsme v kontaktu s pacienty i s lékařskými týmy, a proto naše pomoc míří přesně tam, kam má. Přispíváme na nákladnou léčbu, hradíme inhalační a fyzioterapeutické pomůcky, zastupujeme pacienty na veřejnosti a poskytujeme jim i dlouhodobou psychosociální podporu. Za vybrané finance pořídíme přístroj pro intenzivní očištění plic, který stojí 200 000 korun, a uskutečníme projekty, které usnadní léčbu pacientů,“ říká ředitelka klubu Simona Zábranská.

„Podobně jako není na první pohled vidět onemocnění cystickou fibrózou, je často neviditelná i práce lidí, kteří pacientům a jejich rodinám pomáhají. Za dobu naší mnohaleté spolupráce jsem se ale sám přesvědčil, jak je tato činnost náročná a jak velký přínos pro nemocné má,“ uvádí patron sbírky, herec Ivan Trojan, který Klub nemocných cystickou fibrózou spolu s kolegy z Dejvického divadla dlouhodobě podporuje.

Táta hrdina

Ve druhé sbírce mohou dárci přispět rodině Petra Langa, otce bránícího 10. prosince loňského roku vlastním tělem svou dceru, když se v čekárně ostravské nemocnice rozezněly výstřely z pistole muže, který zahájil z bezprostřední blízkosti střelbu na přítomné pacienty. Petru Langovi se podařilo dceru zachránit, ale položil při tom svůj život.

„Rodina Langových se musí vyrovnat nejen se ztrátou otce a manžela, ale musí řešit i výrazný výpadek budoucích příjmů. Vybrané peníze ze sbírky by měly především pomoct s úhradou potřeb Petrovy nezletilé dcery Lucie,“ říká Jan Kňazovčík, jenž společně se Spolkem rodičů při ZŠ Sekaniny, kterou Lucie navštěvuje, sbírku organizuje.

Už jen šťastné dětství

Třetí sbírka je určena pro patnáctiměsíční Olivii a její rodinu. Dívenka přišla v loňském roce při tragické dopravní nehodě o oba rodiče a nenarozeného sourozence. Dnes o ni pečuje především teta s babičkou. U autonehody tehdy zasahovala i posádka leteckých záchranářů Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, kteří Olivii primárně ošetřili a transportovali do nemocnice. Patronem sbírky pro Olivii je Petr Kolouch, ředitel pražské záchranné služby. Cílem je vybrat finanční prostředky, které pomohou příbuzným při péči o dívku a zajištění jejího snad už jen šťastného dětství.

„Naším hlavním úkolem je během pár desítek minut poskytnout pacientům kvalitní primární péči a zachránit lidský život a zdraví. Jejich příští osudy nám ale nejsou lhostejné. Velmi proto vítáme

možnost následně pomáhat našim pacientům a jejich rodinám i touto formou. Těšíme se na dlouhodobou spolupráci s Nadačním fondem pomoci a s platformou znesnáze21,“ říká Petr Kolouch.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy