Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Karel Janeček pro eXtra.cz: Nebojím se nikoho, ani Babiše. Koblihy z nebe padat nebudou

Karel Janeček oznámil prezidentskou kandidaturu. Co na to říká jeho krásná žena Lilia Khousnoutdinova?
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
Kandidatura

Miliardář Karel Janeček se minulý pátek stal prvním oficiálním kandidátem v prezidentských volbách. Potvrdil tak to, co se v kuloárech proslýchalo už od loňského léta. Sám v rozhovoru pro eXtra.cz přiznává, že rozhodnutí se mu nerodilo v hlavě delší dobu, ale bylo impulzivní. Přesto o svém záměru nepochybuje a je připraven se případně postavit i Andreji Babišovi, který již možnost kandidatury připustil. "Nemyslím, že bych se mohl bát čehokoliv a je přímo směšné, že bych se měl bát pana Babiše. Koblihy z nebe padat nebudou," říká filantrop v obsáhlém rozhovoru.

Co vás přimělo kandidovat na Hrad?

Jsem přesvědčen, že jsme na křižovatce dějin, kdy se rozhoduje o naší budoucnosti. Věřím tomu, že můžu pomoct, abychom byli úspěšní na této cestě, v tomto rozhodujícím okamžiku, abychom si dokázali vybrat ten nejlepší život, jehož je svoboda primární součástí. Zároveň vnímám, jak je naše společnost extrémně rozdělena. V minulosti jsme viděli, že následky rozdělování a segregace lidí mohou být katastrofální. Chci přispět co nejvíce k tomu, abychom se jako lidé dokázali sjednotit ve vzájemném respektu a spolupráci. Prezidentská funkce je pro tyto účely velmi silná.

Jak dlouho jste nad kandidaturou přemýšlel a kdy se to definitivně zlomilo?

Když jsem jednou v druhé půli listopadu 2020 přemýšlel nad krizí ve společnosti a co by se dalo dělat, uvědomil jsem si, že funkce prezidenta může být klíčem pro pozitivní změnu. Tato funkce je skvělá v tom, že to není exekutivní funkce, nicméně prezident má vliv a dopad, lidé mu pozorně naslouchají. Silně jsem cítil, že to je jasně správný krok, byl to až takový heuréka efekt. Síla mého rozhodnutí byla, je a bude maximální.

Nemyslíte, že je unáhlené se takto zničehonic rozhodnout?

To rozhodnutí sice bylo okamžité, ale doteď o něm není pochyb. Jediné, co jsem řešil a u čeho jsem měnil své plány, bylo, kdy to komu říct a kdy to oficiálně oznámit. Uplynula delší doba, než jsem to řekl více lidem.

Byla vaše žena prvním člověkem, který se to dozvěděl?

Své ženě jsem to řekl až jako druhé, nejprve jsem to sdělil několika přátelům, kteří byli se mnou.

Jak na to Lilia reagovala, když jste jí oznámil svůj záměr?

Rozhodně se mi nepokoušela nic rozmlouvat a vzala to velmi pozitivně.

Během oznámení vaší kandidatury jste zmínil pět zásadních bodů, které chcete v Česku zlepšit. Funkce prezidenta ale není exekutivní. Nemyslíte tedy, že jste měl zkusit spíše kandidovat na premiéra?

V žádném případě. Už v minulosti jsem říkal, že nechci a nebudu chtít vykonávat exekutivní funkci. To, co se dá dělat z pozice prezidenta, je motivovat a inspirovat lidi, aby našli v sobě odvahu a chtěli lepší život, aby alespoň zkusili žít více v pravdě. Prezident může lidi motivovat, aby našli své poslání, to, co je skutečně naplňuje. My jako země a vlastně celý svět jsme extrémně neefektivní. Čísla jsou taková, že asi 65 % lidí v Česku dělá svou práci pouze pro peníze a ze zbylých cca 35 % dělá většina svou práci vyloženě nerada. V naší zemi pouze se cca 9 % věnuje práci, která je naplňuje. Tento neutěšený stav je vlastně dobrá zpráva, protože víme, jaký máme velký potenciál. Špatný stav lze změnit a věřím, že tomu může silně pomoci vliv a síla prezidenta.

Tudíž vaším cílem je lidem vyslat jakousi zprávu a dát jim ideál...

Ano, je důležité nabídnout lidem alternativu. Zároveň je ovšem potřeba dělat konkrétní kroky k lepšímu. Prezident může například upozorňovat na vybrané příklady nespravedlivostí v naší zemi, které jsou evidentně špatně a lze je řešit, akorát že není dostatečná energie k jejich řešení. Prezident ovšem ze své pozice může dát impulz a energii k řešení konkrétních problémů.

Budete si, předpokládám, financovat kampaň sám. Kolik jste připraven do ní nasypat?

Pravděpodobně se přiblížím k zákonem stanoveným limitům v obou kolech. Mám výhodu, že jsem schopný si kampaň financovat sám, a tudíž se nemusí řešit, zda jsem dostal nějaké dary od kontroverzních lidí či společností. Nemám žádný závazek vůči komukoliv, kromě svým voličům.

Jako miliardář byste mohl mít spoustu volného času, užívat si dovolené, života s vaší ženou a dětmi. Proč byste se toho vzdával?

Já se toho nevzdávám, protože volný čas jsem nikdy neměl. Dlouhodobě se velmi aktivně angažuji, například prací na volebním systému D21. Od jara 2020 se skutečně intenzivně věnuji situaci ohledně naší svobody. Uvědomuji si, že s volným časem to bude pochopitelně ještě náročnější. I tak věřím, že to zvládnu, jelikož se mi daří efektivně dosáhnout toho, abych mohl být například se svým malým synem a do toho řešil i práci.

S politikou nemáte oproti některým možným kandidátům na Hrad velké zkušenosti. Nemyslíte, že to může být vaším handicapem?

Myslím, že ne, s politikou totiž zkušenosti do jisté míry mám. Když jsem založil nadační fond proti korupci, tak jsem komunikoval s mnoha poslanci a politiky. To mě přimělo k tomu přemýšlet, jak dostat do politiky lidi s lepšími hodnotami, a v lednu 2012 jsem vymyslel volební systém proti korupci založený na minusovém hlasu. O rok později následoval volební systém D21 na bázi tzv. “efektu více hlasů”, který je klíčem k tomu, abychom dosáhli ve společnosti společnou řeč, abychom se dokázali sjednotit. Systém D21 je velmi efektivní proti populismu. O tom jsem přednášel řadu let nejen na univerzitách u nás i ve světě, ale i třeba v Senátu. Tudíž ačkoliv nejsem a nebyl jsem politik, zkušenosti s politiky mám.

Jedna věc je jednat s politiky, druhá je mít přímo politickou zkušenost. Případ Václava Klause nebo Miloše Zemana ukázal, jak moc se vyplatí mít silné politické vazby. To by vám přeci jen mohlo chybět...

Nemyslím si. Má to nějaké výhody (i nevýhody), nicméně má otevřená a přímá komunikace ty výhody zcela marginalizuje.

Proti vám dost možná bude mimo jiné stát Andrej Babiš, který připustil, že by se o kandidaturu mohl pokusit. Nebojíte se, že by vás mohl převálcovat?

Nemyslím, že bych se mohl bát čehokoliv a je přímo směšné, že bych se měl bát pana Babiše. Koblihy z nebe padat nebudou.

Jste připraven na případnou útočnou kampaň, jakou třeba předvedl Babiš v parlamentních volbách proti Pirátům?

Útoky, včetně těch nečestných, samozřejmě očekávám a je to něco, na co jsem už zvyklý. Byl jsem mnohokrát lživě nařčen. Poté, co jsem založil protikorupční fond, proti mně směřovaly různé útoky. Mám tedy bohaté zkušenosti.

V poslední době jste o sobě dal výrazně vědět na loňských Slavících. Po vašem projevu, ve kterém jste odmítl vakcinaci dětí, vás začala vzývat část antivaxerů... Nemyslíte, že vám tohle hned na úvod uškodilo?

Jak jsem zmínil ve svém projevu na Slavících, očkování zdravých dětí, které covid nijak neohrožuje, je prostě to nejhorší zlo. Samozřejmě jsem si vědom, že to nemuselo být taktické a ano, političtí marketéři by mi rozhodně nedoporučili něco takového říct. Důvod mé kandidatury ovšem není to, že bych o funkci usiloval za každou cenu. Chci inspirovat co nejvíce lidí, aby šli za pravdou, otevřeností a sám tak jednám na 121 %. Rozhodl jsem se říct a vždy budu říkat věci, které považuji za důležité a ani v kandidatuře, natož pak ve funkci, nebudu hrát takticko-populistické hry.

Přesto vám nevadí být považován za jednu z tváří antivaxerů?

Nejsem antivaxer, což je lehce dokazatelné, protože ve svých textech jsem opakovaně doporučoval očkování ohroženým skupinám. Ovšem za tím, co jsem řekl na Slavících, si absolutně stojím, je to pravda a řekl bych to znova. Někteří lidé vnímají situaci jinak a s mým postojem nesouhlasí a já to respektuji.

Nelze si nevšimnout, že máte v oblibě číslo 21. Objevuje se ve vašem volebním systému, stejně tak se oznámení vaší kandidatury uskutečnilo v deset hodin a dvacet jedna minut. Pokud se stanete prezidentem, mohou vaši voliči očekávat například novoroční projev devět minut před půl jednou?

Ano, novoroční projevy budu dělat 1. 1. ve 12 hodin a 21 minut.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy