Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Karel Janeček o koronaviru v Česku: Jsme svědky fascinující celosvětové paniky až hysterie

Matematik, podnikatel a miliardář Karel Janeček je účastníkem druhého dílu reality show Milionář mezi námi.
Zdroj: TV Prima
koronavirus v česku
V Česku přibylo v sobotu 4199 potvrzených případů koronaviru, nejméně v tomto týdnu. Ve volných dnech se ovšem méně testuje. Proti minulé sobotě je nárůst případů nižší o zhruba 3500. Aktuálně nemocných je 129.788 a většina má mírný průběh nemoci. Český matematik a filantrop Karel Janeček (47) je přesvědčen o tom, že jsme svědky fascinující celosvětové paniky až hysterie.

Od března, kdy se koronavirus začal v České republice šířit, se jím nakazilo 458.229 lidí, více než dvě třetiny z nich se vyléčily. Vývoj epidemie v zemi vykazuje podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška hlavně v posledním týdnu známky brzdění.

Spolu s tím ubylo i lidí, kteří vyžadují péči v nemocnici. Hospitalizovaných je podle posledních údajů ministerstva 7200 nakažených, před týdnem jich bylo o téměř 600 více. V těžkém stavu je nadále kolem 1100 pacientů.

V posledních třech dnech mírně klesly i přírůstky počtu úmrtí s koronavirem, předtím to ale bylo téměř 200 lidí denně a několikrát byla překročena i hranice 200 mrtvých za den. Dosavadní rekord 250 mrtvých je ze 3. listopadu. Na sobotu zatím připadlo 78 úmrtí. Tyto údaje se ale při dalších aktualizacích mění a obvykle rostou.

"Ačkoliv se virus velkou rychlostí šíří populací, jsem přesvědčen, že nemá smysl se šíření excesivně bránit, mimo standardní hygienická opatření a chování se s respektem (např. nošení roušek v městské hromadné dopravě). Faktická smrtnost viru je pravděpodobně méně než jedno promile. V článku, který vydala WHO 14. 10. 2020 se uvádí, že realistický nový odhad smrtnosti je pod 0,20 %," vysvětluje filantrop Karel Janeček (47).

"Navzdory skutečně nízké smrtnosti koronaviru jsme svědky pro mě fascinující celosvětové paniky až hysterie. Jeden z důvodů může být i mocensko-finanční. Je jasné, že jsou skupiny lidí, kterým situace vyhovuje. Je pravděpodobné, že existují i takové skupiny, které byly na zneužití podobné situace připraveny. (Nemyslím, že virus někdo vědomě rozšířil.) Tyto skupiny upevňují svoji moc, a potenciálně generují zisky manipulacemi a zvyšováním strachu obyvatel," myslí si.

Zkusme mít odvahu i sílu

Nejhorší situace zůstává momentálně na Vysočině, čtyři z jejích pěti okresů jsou nejvíce zasaženými v republice. Na Pelhřimovsku hygienici za uplynulých sedm dní zaznamenali 806 nakažených na 100.000 obyvatel, přes 700 přepočtených případů na 100.000 obyvatel má také Havlíčkobrodsko, Žďársko a Jihlavsko.

Naopak relativně nejlépe je na tom Praha-západ a Praha, kde bylo za uplynulý týden kolem 223 případů koronaviru na 100.000 obyvatel.

"Zkusme mít odvahu i sílu. A místo strachu se zamyslet, co můžeme udělat, abychom se přiblížili společnosti postavené na hodnotách respektu, spolupráce a přátelství (kterou nazývám Humanity 21). Strach je náš největší a skutečný nepřítel," dodává Karel Janeček.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy