Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Karel Havlíček o uvolňování opatření: V květnu by se mohlo otevřít skoro všechno

Karel Havlíček o uvolňování opatření: V květnu by se mohlo otevřít skoro všechno
Zdroj: profimedia
+ Další 4 fotografie
Jednání
V neděli ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček uvedl, že by vláda měla po úterním jednání zveřejnit konkrétní informace, jak se budou uvolňovat omezení pro obchody a služby. Dodal, že se počítá se třemi vlnami uvolňování, že by se dalo začít už začátkem května a mohlo by se otevřít skoro všechno. Jaké jsou plány po otevření obchodů?

Koronavirová pandemie se dále rozšiřuje a mnohé státy vymýšlejí různá opatření a omezení, aby se virus nešířil mezi lidmi. Stejně reagovala i naše vláda, kdy lidé mají chodit jen do práce, z té na krátký nákup a pak domů. Podle současné situace to vypadá, že by se všechna omezení mohla začít od května uvolňovat...

Úterní jednání vlády o uvolňování

"Vláda to v úterý rozhodne, přednese scénáře uvolňování. Počítá se s třemi vlnami, pokud tam nebudou nějaké komplikované toxické segmenty," uvedl ministr Karel Havlíček v neděli na ČT a dodal, že jde o maloobchodní prodeje a služby. Mezi vlnami by mohly být podle ministra zhruba týdenní nebo desetidenní rozestupy.

Uvedl, že v prvních týdnech května by se mohlo otevřít skoro všechno, ale s ohledem na šíření koronaviru. "Podnikatelé by se měli o otevření dozvědět s dvou až třídenním předstihem. Dohled nad dodržováním hygienických a dalších bezpečnostních pravidel bude tvrdý," popsal situaci Havlíček a dodal, že porušení pravidel bude pod pokutou.

Harmonogram stále nedostal

Zástupci podnikatelů si však stěžují, že jim chybí harmonogram uvolňování. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu chybí jasný scénář s postupem, díky němuž by každý věděl, na čem bude. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar o harmonogram požádal už předminulý týden, v neděli upozornil na fakt, že ho stále nemá.

"Firmy musí mít čas, aby se na obnovení chodu připravily," uvedl. Většina obchodů je od 14. března zavřená, výjimku tvořily potraviny, lékárny, drogerie, optiky, trafiky, zverimexy, zahradnictví, květinářství a galanterie. Od minulého čtvrtka se k otevřeným obchodům přidaly hobbymarkety, prodejny jízdních kol a zámečnictví.

Zvyšování daní se prý nekoná

Havlíček v neděli upozornil na to, že ekonomickou situaci vyvolanou pandemií koronaviru nebudou řešit zvýšením daní. "Bude nutné restrukturalizovat rozpočet státní správy," uvedl. "Na daně nebudeme sahat, to platí i po krizi. Chceme podpořit ekonomiku investicemi, dostat přes záruky do ekonomiky další zdroje," dodal ministr.

Škrty v rozpočtu

Špicar a Havlíček se v České televizi shodli, že se bude muset škrtat v rozpočtu. Slevy na jízdném pro důchodce a studenty, které činí asi 6,5 miliardy, se ale podle Havlíčka rušit nebudou, prý jsou formou podpory sociálně slabým. Špicar podotkl, že Svaz jedná s vládou o prodloužení programu Antivirus ze dvou měsíců na šest.

Jednat se má i o kompenzaci pro nájemce a pronajímatele, kteří mají tříměsíční odklad splátek. Andrej Babiš (65) na Facebooku uvedl, že se řeší například návrh, kdy pomůže stát, zaplatí třetinu a zbylé dvě zaplatí pronajímatel a nájemce.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy