Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Karel Gott měl velké srdce: Mistr tajně bojoval za své kamarády

Karel Gott měl velké srdce: Mistr tajně bojoval za své kamarády
Zdroj:
+ Dalších 10 fotografií
Vzpomínky
Karel Gott (†80) byl nejenom výjimečným zpěvákem a profesionálem, ale také obrovsky charakterním člověkem, což měla spousta jeho kamarádů a kolegů možnost poznat. Karel nezapomínal, a když někdo v minulosti pomohl jemu, snažil se to vždy oplatit a chtěl být spoustě lidem nápomocný. Božský Karel opravdu miloval lidi a ti zas milovali jeho. Proto jsme dali dohromady několik výpovědí jeho spolupracovníků či přátel, kterým Karel v životě pomohl a ukázal svůj velký a nezlomný charakter.

První známá situace, kdy se ukázalo, že Karel Gott zdaleka nemyslí jen na sebe a svoje blaho, nastala ještě před začátkem jeho kariéry. Na doporučení se tehdy přišel podívat Jiří Suchý s Jiřím Šlitrem do kavárny Vltava, kde Gott po večerech vystupoval. "Sháněli jsme zrovna někoho nového do Semaforu a dostali jsme tip na neznámého mladíka s nezvyklým hlasem," začal vyprávět Jiří Suchý v jednom z pořadů na počest Karlových osmdesátin.

"Po vystoupení si k nám přisedl a nabídli jsme mu práci u nás v Semaforu. Ale já tady mám kamaráda, já půjdu, jenom jestli ho vezmete taky," odvětil prý Karel i přesto, že hraní v Semaforu pro něho bylo vytouženým snem. "Ten kamarád byl Milan Drobný. My jsme chtěli jenom jednoho, ale když měl Karel tuhle podmínku, tak jsme vzali oba," vzpomíná Jiří Suchý. "Kdo se dneska, když má šanci dělat kariéru, váže na kamarádství? To bylo cenný," uzavřel.

O několik desítek let později dostal Jiří Suchý kvůli podpisu manifestu Dva tisíce slov zákaz vystupovat v televizi a vydávat knihy, který trval téměř patnáct let. V těchto dobách se opět ukázalo, jaký byl Karel Gott charakter a na Jiřího Suchého nezapomněl. "Tehdejší Karlův dvorní skladatel Karel Svoboda za mnou přišel, jestli bych nemohl pro Karla napsat texty k písničkám. Řekl jsem, to sice můžu, ale myslím, že nikdy nevyjdou. To už nechte na mně, odvětil Svoboda a já skutečně napsal čtyři texty, které pak vyšly na LP desce," popsal Gottovo další neskutečné gesto, které nebylo jediné.

"Jednou mi dokonce nabídl, jestli bych mu nepokřtil trojalbum. I přes to, že to televize odmítla natočit, Karel necouvl. Vždycky se zachoval velmi charakterně," vzpomíná slavný textař a hudebník.

Vzpomínka Ondřeje Soukupa

Podobnou vzpomínku má na Karla Gotta i skladatel Ondřej Soukup. "Na jaře 1989 jsme s Gábinou podepsali Několik vět... Samozřejmě že nás četli na Svobodné Evropě a tehdy mi bylo naznačeno, že bych to měl odvolat, že bych jinak mohl přijít o pas. To by ale znamenalo, že bych nemohl jezdit s Karlem pracovně do ciziny," začal vyprávět Soukup. Když s touto informací přišel za Gottem, zpěvák na to měl prý jasnou odpověď...

"Tak podívej se, jestli tobě vezmou pas, tak to znamená, že mně to bude bránit v práci, a jestli mi něco bude bránit v práci, tak já tady přestanu zpívat," prohlásil prý Český slavík. "Hrozně se mi líbilo, jak se tehdy zachoval, to by udělal málokdo," přiznal skladatel.

Postavil se za Kubišovou

Stejně tak se postavil i za Martu Kubišovou, tehdy zakázanou umělkyni. "Prý se na mě často ptal a házel na mě řeč," uvedla Kubišová. V dobách, kdy mohla maximálně lepit plastové pytlíky, prý Mistr několikrát ve společnosti nadhodil "Proč ta Marta vlastně nezpívá?" což zpěvačka vnímala jako obrovský projev lidskosti.

V důležitých momentech svého života poznala Karla Gotta jako velmi charakterního člověka i Helena Vondráčková (72). "On byl Karel hrozně rád lidem nápomocný. Mně osobně se zastal v důležitých momentech mé kariéry, a to na místech, kde by si to jiní ani nedovolili," zavzpomínala zpěvačka.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy