Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Karel Gott (†80) udělal z řady lidí milionáře: Dal jim dárky, které jeho smrtí nabyly na hodnotě

Karel Gott je milovník umění.
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 17 fotografií
PENÍZE
I když byl zpěv pro Karla Gotta (†80) na prvním místě, dobře se o něm vědělo, že se neméně vášnivě věnoval malování obrazů. Někteří výtvarní kritici si o jejich kvalitě mysleli své, jenže protože své výtvory zásadně neprodával (neměl to zapotřebí), nemohli dost dobře jeho díla odborně hodnotit. Teď už se ale ví, že cena obrazů výrazně vzroste a ty i z obyčejných řemeslníků udělají milionáře.

Po skonu Karla Gotta se objevil stejný efekt jako u každého malíře – výrazné zvýšení ceny. A to už proto, že jeho děl mezi lidmi není zase tolik. Je těžké odhadnout, kolik jich namaloval. Určitě desítky, možná přes sto, některé daroval třeba řemeslníkům jako bonus za práci. Většinu ale rozdal přátelům z herecké branže, kolegům, ti je pochopitelně nemusí prodávat kvůli finanční tísni, navíc je mají jako památku, takže ti jeho obrazy nikdy na trh nevypustí.

Proto prakticky z každého, kdo dnes dílo Karla Gotta (80) vlastní, je dnes automaticky milionář.

Dražba

Už první neděli v prosinci dojde k prvnímu prodeji Mistrova obrazu po jeho odchodu. Bude se dražit jeho olej na plátně „Mona Lisa“. Vyvolávací cena je 350 000 Kč, odhadní je podle dražitele, Galerie Kodl, čtyři sta tisíc až třičtvrtě milionu. Ale patrně i mnohem více.

Kam až se cena vyšplhá, to si netroufá nikdo odhadnout, nicméně když se loni na stejném místě dražil obraz „Oldřich Nový a Anny Ondráková“, podařilo se zvýšit původní vyvolávací cenu 250 tisíc korun až na 1,4 milionu korun. Po smrti umělce by mohla být cena zase násobně vyšší.

Gottova Mona Lisa

Obraz Mona Lisa je olej na plátně, zdařilá variace na jeden z nejslavnějších obrazů světa, a je originální ukázkou malířského důvtipu. Renesanční předobraz s dramatickou krajinou v pozadí Karel Gott s vtipem převedl na poněkud tajemné prostředí nočního baru plného kouře, alkoholu a tajného špitání, které hlavní aktérka pozoruje se stejně záhadným úsměvem. Sběratelskou atraktivitu díla jistě umocňuje fakt, že bylo použito na titulní straně knihy Karla Gotta „Obrazy aneb proč je pro mě důležité malovat“ z roku 2002.

Předpokládá se, že o obraz mohou projevit zájem nejen sběratelé výtvarného umění, ale i některý z Gottových movitých fanoušků, což je poměrně rarita. V galerii, která má zkušenost s prodejem zpěvákova díla, se také domnívají, že zájem obdivovatelů Karla Gotta o jeho obrazy nevyprchá, spíš naopak.

Celoživotní láska

Karel Gott kromě olejů nakreslil i spoustu skic, u nichž cena tak vysoká nebude, ale i v nich se může skrývat malé jmění. Je těžké odhadovat, kolik z nich se objeví na trhu s uměním, přehled o nich měl jen on sám. Nicméně je takřka jisté, že poptávka bude zřetelně převyšovat nabídku, jeho obrazy mají výjimečnou atmosféru.

Pro nejpopulárnějšího českého umělce obrazy hodně znamenaly. V poslední době, kdy již kvůli nemocem nemohl vystupovat, asi trávil s paletou a štětcem víc času než jindy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy