Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Karel Fiala slaví 95: Jeho hlášku z filmu Limonádový Joe si pro Terminátora půjčil Schwarzenegger

Limonádový Joe je první československý snímek nominovaný na Oscara pro Nejlepší cizojazyčný film.
Zdroj: Filmové studio Barrandov
+ Dalších 6 fotografií
narozeniny
Krásné 95. narozeniny slaví Karel Fiala, který se do paměti diváků nejen v Česku nesmazatelně zapsal ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera. Ačkoliv dnes už ho zrazuje zdraví a sám se o sebe nedokáže postarat, v minulosti platil za velkého fešáka a idola žen v 60. letech. Jeho legendární filmovou hlášku si navíc půjčili i hollywoodští scenáristé a ve snímku Terminátor ji řekl sám Arnold Schwarzenegger (73).

Karel Fiala se narodil 3. srpna 1925 v Ostravě. Ačkoliv se původně měl stát kominíkem, kterým se i vyučil na střední škole, zpěv ho nakonec lákal mnohem víc a rozhodl se proto ke studiu na Státní konzervatoři v Praze.

Po absolutoriu roku 1952 získal angažmá v Národním divadle a od roku 1956 byl jako tenor sólistou Hudebního divadla v Karlíně. Objevil se například v představeních Uličnice, Na tý louce zelený, Krajkový šátek či v operetách Rosemarie, My Fair Lady nebo Veselá vdova.

V polovině 50. let se začal Fiala uplatňovat kromě divadelních prken i před kamerami. Zahrál si například ve filmech Labakan, Dalibor, Povodeň či Dařbuján a Pandrhola Sám ale netušil, že v 60. letech dostane příležitost, která z něj udělá hvězdu nejen v krajině české.

Limonádový Joe aneb Koňská opera

Jedna z nejslavnějších a nejoblíbenějších českých filmových komedií, kde správní muži pijí pouze kolalokovu lihuprostou limonádu a zákon má podobu pistolníka, vybaveného přesnou muškou, zářivým úsměvem a lahodným tenorem. Takový je film Limonádový Joe aneb Koňská opera, kde Karel Fiala ztvárnil hlavní roli.

Snímek se líbil nejen českým divákům, s úspěchem se setkával i v zahraničí, a dokonce si ho oblíbil i legendární americký herec Henry Fonda. Šlo navíc o první československý film, který mohl získat nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film.

Terminátor

Nejen skalní fanoušci filmu Terminátor si pamatují legendární hlášku „Já se vrátím“. Ta ovšem nezazněla poprvé z úst Arnolda Schwarzeneggera, nýbrž právě z úst Karla Fialy ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera. „Já se vrátím. A se mnou přijde zákon,“ pronesl tehdy Fiala v komedii.

Karel Fiala dnes

Legendární český herec a zpěvák oslavuje 95. narozeniny skromně. Jeho zdravotní stav už mu totiž nedovolí pořádat nějaké větší oslavy či sešlosti, sám se o sebe nemůže postarat a má velké potíže s pohyblivostí. Proto posledních pár měsíců žije v léčebně dlouhodobě nemocných.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy