Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Kardiochirurg Pirk otočil: Už nechce promořit celé Česko. Uznal, že nejde o chřipečku

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
koronavirus
Ještě před pár týdny srovnával kardiochirurg Jan Pirk nový koronavirus způsobující nemoc Covid-19 s běžnou chřipkou a podivoval se narůstající „hysterii“. Původně se domníval, že ideální by bylo, aby se virem nakazili všichni. Dnes je v karanténě na své chalupě a vyzývá k nošení roušky a opatrnosti.

"Toto šílenství je zcela neopodstatněné. Je to prostě nový typ chřipky. Tady umře na chřipku každý rok několik desítek lidí. Jsou to lidé staří nebo jinak nemocní a ta chřipka je dorazí," tvrdil ještě před dvěma týdny profesor Pirk "Bylo by nejlepší, kdybychom ten koronavirus prodělali všichni rychle, získali tím imunitu a byl by pokoj," dodával dokonce.

Dnes je spolu s rodinou zavřený na své chalupě v karanténě, protože se zúčastnil lékařského kongresu v Rakousku, kde si i zalyžoval. "Karanténu dodržujeme přísně, byli jsme se jen projít v lese, kde jsme na nikoho nenarazili. Máme velkou zahradu, nikdo k nám nechodí. Moje sestra, která bydlí nedaleko, nám kupuje rohlíky, pověsí je vždycky na vrata a my si pro ně jdeme," řekl pro Deník N.

Už nechce, aby se nakazili všichni najednou

Zároveň do značné míry zkorigoval své prohlášení pro Reflex, ve kterém koronavirus srovnával s chřipkou a propagoval promořenost celé populace "Musím říct, že jak na mě pan redaktor vychrlil otázky, odpovídal jsem zbrkle a příliš zjednodušeně a to nebylo dobré. To uznávám. Mluvil jsem zkratkovitě. My chirurgové jsme zvyklí jednat rázně a v kardiochirurgii velmi rychle," vysvětlil Pirk.

"Nebezpečné je, že se s tím virem dosud nikdo nesetkal, a mohlo by se tak v krátké době nakazit opravdu hodně lidí. Ten vir už ze světa jen tak neodstraníme, bude tu s námi, ale musíme dělat všechno proto, aby postupoval pomalu. V momentě, kdy budou potřeba umělé plíce nebo mimotělní oběh pro opravdu hodně lidí, naše kapacity by na to nestačily. To je důležité říkat. Koronavirus je hodně nebezpečný zejména pro lidi, jaké máme u nás v IKEMu, pro transplantované pacienty. A pro lidi, kteří jsou oslabení, mají problémy s dýcháním a další potíže," vyjmenovává přední český kardiochirurg.

Kuřáctví je podle něj rizikový faktor

Nebezpečnost koronaviru pro seniory přesto částečně zlehčuje. Fatální může být podle něj zejména pro ty, kteří mají nemocné plíce a často si za to mohou sami, protože celý život kouřili. Kuřáctví je podle něj rizikový faktor. Ohrožení jsou i lidé s oslabenou imunitou, nemocemi dýchacích orgánů nebo cystickou fibrózou a podobně.

Přestože z jeho slov je stále cítit lehká skepse, uznává, že koronavirus není vůbec žádná sranda pro starší a zdravotně hendikepované lidi. "Budilo v nás vždycky úsměv, když jsme viděli záběry z Asie, kde lidi chodí v rouškách celkem běžně. Ústenka nechrání jako respirátor, ale částečně chrání a je to lepší než nic. Nejsou, ale ať si je lidé ušijí, než se vyřeší nedostatek. Doporučuju, aby to dodržovali. Není to žádná ostuda," nabádá k opatrnosti Pirk.

V rozhovoru pro Reflex Pirk mimo jiné prohlásil, že virus měl v Číně sloužit k redukci přelidnění "V Číně je populace přemnožená a u každého živočišného druhu, když se přemnoží, tak se něco stane. Příroda to začne korigovat," uvedl přímo. Na svých slovech nadále trvá. "Tam nedodržují základní hygienické návyky. Už jen ty jejich trhy. Živá zvířata vedle naporcovaných, jedí hady, divoká zvířata. Ze zvířat se přenášejí nemoci i na člověka. A všechny tyto epidemie přišly z těchto oblastí," obhajuje své prohlášení.

Jen hlupák nikdy nemění názor

Celkový názor ale během posledních pár dnů změnil: "Musíme to brát vážně, ale ať lidi neblázní. Už bych to nezlehčoval. Jak se říká: Jenom hlupák nikdy nemění názor," dodal Pirk v rozhovoru pro Deník N.

Celou situaci ohledně koronaviru sledujeme online

Související články

Další články