Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Kardinále Duko, půjdete do pekla

Dominik Duka.
Zdroj: profimedia.cz
Pedofilní skandál
GLOSA: Iniciativa Nebojte se vytvořila "Mapu církevní pedofilie". Případy zneužívání dětí pedofilním kněžstvem známe z Polska, Německa i z České republiky. Toto ale není pojednání o sexuálních predátorech, to je glosa o těch, kteří agresory kryjí.

Pedofilní kněží a útoky na děti? To je něco, co se prokazatelně děje, církev to ale zametá pod koberec Iniciativa Nebojte se vytvořila Mapu církevní pedofilie

"Ve dvanácti letech mě začal osahávat kněz a pokračovalo to dál až do mé dospělosti. Ten kněz byl velmi autoritativní, říkal, že je to v pořádku, a přikazoval mi o tom nemluvit. Až v osmnácti letech jsem našel sílu a dokázal říct ne,“ vypověděl pro televizi Seznam Jiří Kylar.

Prostě se to děje. Opakovaně a dlouho. Reakce církve? Největším problémem pro církevní hodnostáře je zřejmě to, že to prasklo a že se o tom mluví.

Představitelé církve strkají hlavu do písku a tvrdí, že k útokům na děti dochází i mimo církev. To je samozřejmě pravda. Ale mimo církev před pohlavním zneužíváním bezbranných nikdo nezavírá očí.

"Celá kauza je zveličená. Víte, jak velké je Německo? Když si čísla podělíte, zjistíte, že se jedná o matoucí číslo. Je to za 80 let, vychází to jako jeden zneužitý za dva roky na jednu diecézi. Děje se to mnohem víc mimo církev. I jedno zneužití je tragédie, ale zpráva z Německa je účelově zkreslující," uvedl pro idnes.cz pomocný biskup českobudějovický Pavel Posád.

Podobně reagoval také kardinál Duka prostřednictvím svého mluvčího. "Nejde o separovaný problém církve," vzkázal Duka.

Církev tedy neřeší, že se děje něco zlého, ale odvádí pozornost, že něco zlého se děje i jinde.

O tom, jak arcibiskup Jan Graubner přesouval a hájil pedofilního kněze, byly popsány stohy papíru

Ti, kteří pedofilní útoky bagatelizují a kryjí, půjdou do pekla.

Zkušení teologové říkají, že peklo není místo, ale je to stav. Je to stav lidské duše. Je to stav, kdy z touhy po moci konáme proti morálce a vlastnímu svědomí. Svědomí pak pálí a ozývá se a hříšník ho zkouší uplatit třiceti stříbrnými jako zrádný Jidáš.

Duko a Graubnere, jak se vám spí? Není to v noci, když se ozve svědomí, trochu peklo?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy