Kdyby byl homosexuál členem Ústavního soudu, šlo by o střet zájmů. To vyplývá ze slov kandidáta na prezidenta Pavla Fischera. Tvrdí, že proti gayům nic nemá a jeho slova prý byla vytržena z kontextu. V omluvném vyjádření však homosexuály označil za vlivovou skupinu, což řada lidí považuje také za nešťastné.

„Teď to řeknu jako prezident. Prezident jmenuje ústavní soudce. Já tam můžu jmenovat pedofila v dobré víře, nebo homosexuála, který žije v partnerství, aby to bylo ‚vyrovnané‘. Tak takového člověka já bych tam nikdy nejmenoval, protože Ústavní soud je poslední instancí, která bude o těchto věcech rozhodovat,“ prohlásil Fischer doslova v Blansku.

Jelikož záznam debaty začal na sociálních sítích žít vlastním životem, Fischer se rozhodl svá tehdejší slova vysvětlit. „Jedná se o výrok vytržený z kontextu otázky ohledně adopcí dětí. Chtěl jsem poukázat na to, že ústavní soudce by neměl reprezentovat vlivovou skupinu, která současně usiluje o úpravu právních poměrů, a to kvůli možnému střetu zájmů. Souhlasím s osvojováním vlastních dětí u homosexuálních párů,“ napsal na Facebook.

„Omlouvám se za svůj nešťastný výrok. Rozhodně nehodlám diskriminovat žádnou skupinu občanů pro její původ či způsob života, to jsem ostatně nikdy nedělal a jako prezident nikdy nebudu,“ dodal ještě jeden z kandidátů na prezidenta.