Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Kandidát na post prezidenta USA: Jaké byly začátky Joea Bidena?

Kandidát na post prezidenta USA: Jaké byly začátky Joea Bidena?
Zdroj: profimedia.cz
Joe Biden
Americké prezidentské volby se pomalu blíží do finále. Zatím se nedá přesně říct, kdo vyhraje. Ovšem blíže k vítězství má nakročeno demokrat Joe Biden (77). A kdo že to vlastně Joe Biden je?

Joe Biden, celým jménem Joseph Robinette Biden, Jr., je americký politik za Demokratickou stranu. Sloužil jako 47. viceprezident USA mezi lety 2009 až 2017 s prezidentem Barackem Obamou a jako senátor USA za stát Delaware mezi lety 1973 a 2009. Jaká byla Bidenova cesta na vrchol?

Dětství

Joe se narodil 20. listopadu 1942 v Pensylvánii. Joe vyrůstal v katolické rodině jako nejstarší syn. Měl sestru a dva bratry.

Biden studoval na katolické střední škole Archmere Academy v Claymontu. Byl součástí školního týmu amerického fotbalu. Joe nebyl zrovna premiantem třídy, ale byl průměrný student, který měl problém s koktavostí. I tak byl ale přirozeným vůdcem, protože byl předsedou třídy. Školu ukončil Joe v roce 1961. Poté vystudoval na University of Delaware v Newarku historii a politické vědy, kde jeho studijní výsledky byly podprůměrné. Když se mu podařilo získat bakalářský titul, začal studovat práva na Syracuse University. V roce 1968 získal titul doktora práv.

Politická kariéra

Joe se k politice nachomýtl, když začal v roce 1968 pracovat jako advokátní koncipient ve Wilmingtonu. Jeho šéfem byl republikán. V roce 1969 začal pracovat jako advokát a jeho nadřízený byl aktivní demokrat. Jeho nadřízený ho přesvědčil, aby se registroval jako demokrat. V roce 1970 byl již jako demokrat zvolen do okresní rady v New Castle, kde pracoval do roku 1972, spolu se svou advokátní praxí.

V roce 1972 uspěl ve volbách do Senátu Spojených států ve státě Delaware. Svůj mandát nastoupil 3. ledna 1973, přičemž se stal pátým nejmladším senátorem v celé historii USA. Pak už to šlo samo. Joe byl k roku 2009 šestým nejdéle sloužícím senátorem v Kongresu USA. Členem Senátu byl šest volebních období.

Později se Biden stal viceprezidentem Spojených států amerických. Dnes je Joe Biden možným budoucím prezidentem USA. V roce 2020 úspěšně kandidoval na post prezidenta a nyní se odpočítávají hodiny, kdy budou sečteny všechny hlasy a konečně se rozhodne, jestli bude prezidentem Spojených států amerických Donald Trump nebo Joe Biden.

Osobní život

Joe Biden byl dvakrát ženatý. Poprvé si vzal svou spolužačku Neiliu Hunter, která mu porodila dva syny a dceru. Bohužel však šest let po jejich sňatku zemřela při autonehodě. se kterou však manželství krachlo.

Tři roky poté se na schůzce naslepo seznámil se svou současnou ženou Jill, která mu dala dvě děti.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy