Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Veronika Kopřivová Horoskop Počasí Černobyl

Nejnovější kauzy

Kam na dovolenou? Malta je rozhodně ideální řešení!

Unavují vás studené zimní měsíce střední Evropy, ale zároveň nemáte 14 dní volna, abyste si zaletěli odpočinout a prohřát kosti do Karibiku nebo jihovýchodní Asie? Tak pak by pro vás ideální řešením mohla být návštěva středozemního státečku Malta. Teploty během nejchladnějších měsíců dosahují kolem 17 stupňů a sluneční svit je tam na denním pořádku. Díky členství Malty v Evropské unii můžete přiletět jen s občankou. A téměř každý zde mluví anglicky.

„Jazyk Williama Shakespeara ovládá na Maltě 98% obyvatelstva. Důvodem je skutečnost, že Malta byla 150 let britskou kolonií. Aktuálně se také říká, že na Maltě jsou nejlepší školy angličtiny na světě. Proto sem jezdí právě spousta studentů, kteří zde vylepšují své jazykové dovednosti,“ vypráví nám usměvavá průvodkyně Janis. Překvapivě velké oblíbenosti se Malta těší hlavně u polských turistů. Důvod je jednoduchý. Malta spolu s Polskem patří mezi nejsilněji věřící katolické země na světě. „Na Maltě máme 365 kostelů, takže na každý den v roce máme jeden,“ směje se Janis.

Celkem má Malta 450 tisíc obyvatel. Vedle toho tam žije také 50 tisíc turistů. „Na zimu sem jezdí důchodci z Anglie, aby nemuseli platit ve své zemi za topení. Říkají, že to, co ušetří na poplatcích za teplo skrze zimní měsíce, je větší částka peněz, než to, co dají za pobyt po tu dobu na Maltě, takže to přece dává smysl,“ dodává opět s úsměvem Janis. Hlavní město Valletta je téměř celé postaveno z kamene, což ho za 2. Světové války zachránilo před tím, aby lehlo popelem. A také oslnilo řadu filmových tvůrců. Na Maltě se například natáčelo několik scén ze seriálu Hra o trůny. Pro filmové zpracování Pepka námořníka s Robinem Williamsem v hlavní roli, se zase na Maltě postavila zbrusu nová rybářská vesnice. Film žádnou díru do světa neudělal, ale z této filmové atrakce se stalo jedno z nejnavštěvo­vanějších míst na hlavním ostrově. Svou filmovou stopu na tomto ostrově zanechala i nejkrásnější česká prvorepubliková herečka Adina Mandlová. Ta zde se svým čtvrtým manželem Benem zakotvila v roce 1967 a strávila zde mnoho let. Během nich se díky místnímu slunci dokázala zbavit depresí a také napsat velmi otevřenou autobiografii Dneska už se tomu směju. Její dům kousek od hlavního města je ostatně opatřen pamětní deskou s jejím jménem.

Velkým zážitkem je pak na Maltě i místní kuchyně. Národním jídlem je králík, kterého dokážou místní šéfkuchaři připravit takovým způsobem, že bude odmítat přijmout skutečnost, že pojídáte právě králíka. Navíc králičí maso je extrémně zdravé a tudíž tento gastro zážitek bude zároveň i skvělým počinem pro vaše tělo. Malta díky relativní blízkosti, rozumné cenové hladině i zdánlivému klidu láká v zimních měsících stále více českých turistů. Díky rozumnému leteckému spojení se dá očekávat, že jich bude v nejbližších letech ještě přibývat. Ostatně stále větší popularitě se těší například u českých prvoligových fotbalových týmů, která tam v zimě jezdí ladit formu před začátkem jarní fotbalové ligy. Letos se přímo na Maltě odehrály i finálové zápasy největšího tuzemského zimního turnaje TipSport Cupu.

Mohlo by vás zajímat

Další články