Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Kalousek pro eXtra.cz: Letos je poslední možnost, jak něco změnit, jinak babišismus nevymýtíme

Miroslav Kalousek
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
Volby 2021

Letošní volby jsou po více než dvou dekádách prvními, kdy lidé nebudou moct hodit hlas Miroslavu Kalouskovi (60). Někdejší dlouholetý ministr financí sice odešel z politiky, ale stále ji bedlivě sleduje. V rozhovoru pro eXtra.cz tak okomentoval nadcházející volby, co od nich očekává a také co je potřeba v Česku zásadně změnit. 

V předvolebních průzkumech si stále udržovalo první příčku hnutí ANO. Koho tipujete na vítěze letošních voleb?

Myslím si, že všechny tři subjekty, ať už dvě demokratické koalice, nebo hnutí ANO, mají zhruba stejnou šanci na vítězství. Paradoxně to, kdo vyhraje volby, není to nejdůležitější. Nejdůležitější je, kdo bude schopen sestavit většinu. A o tom nerozhodne vítěz voleb, ale ty malé subjekty, které se do Sněmovny dostanou nebo nedostanou. O budoucím premiérovi a budoucí sněmovní většině daleko méně rozhodne vítěz voleb než ti, kteří skončí poslední na pásce nad 5 procent.

Nad hranicí se podle průzkumů držela Přísaha Roberta Šlachty, u které není jasné, kdo za ní stojí... Co si o této straně myslíte?

Beru ji jako něco, co v demokratické parlamentní republice nemá co dělat. Jsou to bývalí elitní policisté, z nějakého důvodu frustrovaní, kteří nikdy neprosazovali ani tak právo a spravedlnost jako svou představu o spravedlnosti. To jsou velmi odlišné pojmy. Jsou samozřejmě ze své bývalé práce pro stát vybaveni velmi exkluzivními informacemi. Už jen proto by nikdy neměli udělat jednu policejní stranu.

Předvolební rozhovory eXtra.cz

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které proběhnou 8. a 9. října 2021, rozhodnou o směřování naší země v dalších čtyřech letech. Předvolební kampaně vstoupily do horké fáze - vládnoucí strana chce za Česko bojovat do roztrhání těla, opozice mluví o zemi zdevastované předchozím vládnutím ANO. Redakce eXtra.cz před volbami připravila sérii rozhovorů s lídry jednotlivých stran i výraznými osobnostmi politické scény.

LÍDŘI POLITICKÝCH STRAN

Andrej Babiš (ANO): Útoky vůči Pirátům mi vyčítají i kolegové

Ivan Bartoš (Piráti): Babiš hraje o všechno, může skončit za mřížemi!

Vít Rakušan (STAN): Nepanikaříme. Věřím, že volby vyhrajeme, říká suverénně

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Deficit rozpočtu je šílený, budou to platit ještě naše vnoučata

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09): O spolupráci s ANO bychom neuvažovali ani bez Babiše

OSOBNOSTI POLITICKÉ SCÉNY

Miroslav Kalousek: Letos je poslední možnost, jak něco změnit, jinak babišismus nevymýtíme

Miroslava Němcová: Komunikace Hradu je otřesná, Zemana drží ve funkci ješitnost a touha po pomstě

Jana Černochová: Vojenský zásah v Afghánistánu by byla chyba. Tyhle země budeme potřebovat

Jan Skopeček: Návrh rozpočtu je nemyslitelný, Schillerová se chová jako účetní

Alena Schillerová: Babišovi věřím. Úřady prověří, zda porušil zákon

Jana Maláčová: S Babišem máme podobné charaktery

Petr Pavel: Politici v současné kampani nenabízí řešení současných problémů

Žádný zákon to ale nezakazuje...

To sice ne, ale ve slušné společnosti se to nedělá. Další věcí je, že když vidím výkony krajských lídrů hnutí Přísaha, což jsou většinou vysocí bývalí důstojníci ÚOOZ, tak si říkám, jak asi vypadaly ty jejich porady. Netušil jsem, že elitní policejní útvary mají takovou intelektuální výbavu. Zaplať pánbůh, že ten ÚOOZ už neexistuje.

Jsou pro vás tyto volby něčím výjimečné?

Jsem přesvědčen o tom, že máme poslední termín, kdy můžeme něco změnit. Tyhle volby budou rozhodovat o tom, jestli budeme oligarchií východního typu, nebo standardní západoevropskou demokracií. Jestli tady bude ještě 4 roky babišismus, tak společností proroste jak metastáze takovým způsobem, že se obávám, že za další volební období už žádný opravný termín nebude. Ten poslední je teď a tváří v tvář tomuto problému, je mi v zásadě jedno, jestli ta vláda bude více levicová nebo pravicová. Hlavně když bude demokratická.

Koalice SPOLU a Piráti se Starosty se vymezili proti vládě s ANO. Není ale, podle toho, co říkáte, takový krok špatný? Strana, která získá ve volbách nad dvacet procent, by přeci měla mít vliv na Babišovo hnutí.

Když se demokratická strana rozhodne vstoupit do koalice s organizovaným zločinem, tak tím ten zločin nepolidští. Ona sama se pouze stane jeho součástí. Demokratická strana s organizovaným zločinem koalici neuzavírá, ta se snaží dostat ho před soud.

Ministryně Jana Maláčová přitom v rozhovoru pro eXtra.cz řekla, že má zaručené zdroje, které hovoří o tom, že koalice SPOLU půjde do vlády s ANO.

To je naprosto absurdní. Paní Maláčová tyhle pomluvy trousí, říká to i stranický šéf, pan Hamáček. Já se divím, že se nestydí. Lidé, kteří aktivně celé 4 roky pomáhají Andreji Babišovi zprivatizovat celou ČR, teď v hrůze před tím, že by mu už nemohli sloužit, trousí tyhle pomluvy o koalici SPOLU. Je to naprosto vyloučeno. V roce 2017 ODS mohla snadno vstoupit do vlády s Babišem, a ten o to velmi stál. Občanští demokraté ale upřednostnili demokratické hodnoty a s organizovaným zločinem do vlády nevstoupili. Tím méně pravděpodobně to udělají teď. Paní Maláčová lže.

Koalice SPOLU má podle průzkumů větší šanci porazit hnutí ANO. Premiér Babiš ale přesto soustředí většinu sil na útoky vůči Pirátům. Čím si to vysvětlujete?

Třeba chápe, že Spolu není tak zranitelné, což je pravda. Politici Spolu jsou výrazně kompetentnější, než jsou pirátští poslanci. Na Piráty se útočí snadněji, vzhledem k tomu, že si sami na ty vidle nabíhají.

V kampani ANO je překvapivě dominantní téma migrace. Čeho se Babiš snaží dosáhnout tím, že sází na stejnou kartu jako SPD?

Babiš zoufale potřebuje náhradní témata, protože volby by měly bilancovat výsledky jeho vlády. Ty výsledky jsou ale velmi tristní. Nikdy se stát nezadlužoval více než za Babiše, nikdy jsme nemuseli živit tolik státních zaměstnanců, nikdy se nezdražovalo takovým tempem jako za Babiše. On tak díky obrovské mediální síle, kterou na mediálním trhu má, vnucuje jiná témata, aby se na jeho chyby zapomnělo. Například právě migraci, která není současným problémem. Zrovna tak chce vnutit konfrontaci. Svého času byl největší národní nepřítel Kalousek, dneska jsou to Piráti. Bohužel v tom není žádná politická úvaha, ale pouze profesionální marketing s neomezenými možnostmi.

Naznačuje vám to, že má Babiš strach?

Jsem si tím jist. Většina politiků bojuje buď za ideje, nebo za to, co chtějí prosadit, nebo třeba jen za svou kariéru. On bojuje o svou svobodu, o svůj majetek. Je si dobře vědom zločinů, které napáchal. Jemu jde úplně o všechno, a tak pro to i dělá úplně všechno.

Vyšetřování Čapího hnízda se vleče roky, stejně tak manipulace s dotacemi. Je v této zemi vůbec možné soudit člověka s takovým vlivem?

V právním státě určitě, k tomu teď ale máme kvůli Babišovi daleko. V právním státě platí, že před zákonem jsme si všichni rovni. Před pár dny odsoudil francouzský soud bývalého francouzského prezidenta a já jsem s jistou dávkou žertu řekl, že to začíná být francouzskou národní tradicí, soudit bývalé prezidenty, a to se zas tak velkých zločinů nedopustili, ale porušili zákon. Obdivuji tu pozici, kterou francouzská justice posílá do společnosti. Před zákonem jsme si všichni rovni a je úplně jedno, jakou jste zastával nebo zastáváte funkci. Tohle je právní stát, což je něco, co my teď nemáme, ale můžeme mít.

Babiš v minulosti několikrát opakoval, že chce řídit stát jako firmu a k tomu mu dopomůžou odborníci v čele resortů. Můžete po čtyřech letech říct, že jsme tu měli vládu specialistů?

Každá vláda měla své ministry více či méně kompetentní. Vypůjčím si citát ministerského předsedy Antonína Švehly ze třicátých let, který řekl: „Každá politická strana má právo na jednoho vola ve vládě.“ Ale nikdy žádná vláda neměla takový deficit jako tahle. Andrej Babiš tam žádné odborníky totiž nepotřebuje, on tam potřebuje loajální kývače.

Jak byste jako někdejší dlouholetý ministr financí zhodnotil práci Aleny Schillerové?

Nikdy jsme se nezadlužovali tak, jako teď. Nikdy se nám nestalo, že by naše povinné výdaje byly vyšší než naše pravidelné příjmy. Rozpočty nikdy nebyly na trajektorii totální neudržitelnosti. Já nikoho nenabádám k podobnému činu, ale dělal jsem ministra financí dvakrát a kdybych měl prezentovat takové výsledky, tak se zastřelím.

Vláda prezentovala na příští rok rozpočet se schodkem 376 miliard korun, což je terčem kritiky nejen opozice, ale i koaliční ČSSD. Kde by se podle vás mělo šetřit.

Zejména to jsou provozní výdaje státu. Základní problém je ten strukturální. Vymkly se z rukou ze zákona povinné výdaje, které nemůžete škrtnout jen tak. Buď jsou definovány zákonem, nebo pracovními smlouvami. Snížit tyhle výdaje bude poměrně velmi pracné, musejí se změnit zákony, popřípadě struktura státní správy, dát výpovědi, vyplatit odstupné. To je nákladná a složitá záležitost, která se udělat musí. Tam, kam to pan Babiš s paní Schillerovou dostali, to je situace, která vyžaduje akci zhruba za 200 miliard korun. My už jsme za čarou, kdy bylo možné počítat s tím, že slušný hospodářský růst nám umožní relativní dluh snižovat, to už teď nejde.

Co tedy podle vás musí přijít, aby se to změnilo?

Buď budete šetřit na výdajové straně, nebo se to vyřeší na příjmové, tzn. zvednou se daně a bude se vybírat více peněz, a nebo nějakým mixem. Koalice Spolu trvá na tom, že se to bude řešit jen na té výdajové straně a já s tím souhlasím. Ale také si uvědomuji, že to má nějaké politické limity, protože ta vláda bude koaliční. Kdyby to nakonec dopadlo tak, že to bude 1:2 – jeden díl na příjmové straně a dva na výdejové – tak bych si ještě pořád řekl good deal.

Často probíraným tématem těchto voleb je i důchodová reforma. Hnutí ANO ji nechce, opozice ji naopak hlasitě prosazuje. Mělo by k ní dojít?

To úplně zásadní je upřímný pohled do očí lidí mladé generace. Je potřeba, aby zapomněli na to, že z toho základního pilíře budou moci v důchodu brát 35 až 40 % své bývalé mzdy, jako je to teď. Budou brát mnohem méně a je fér, aby věděli, kolik to bude. Ten průběžný systém, jaký máme, nebude nikdy zrušen, to by byla škoda, ale nemůže je jako důchodce dlouhodobě uživit. Procenta se budou pohybovat kolem mezi patnácti až dvaceti.

Z takového důchodu by se ale nikdo neuživil.

Člověk si bude muset celý svůj ekonomický život sám šetřit na stáří. Stát by pak měl nabídnout přiměřené produkty, které využijete. Není ale možné, aby se spoléhali na stát. Aby byl penzijní systém vyvážený, tak v sobě musí mít dva prvky. Solidaritu, abychom si navzájem všichni trochu pomohli, a zásluhovost, protože je blbost, abyste celý život platil hodně a bral zhruba tolik, co ti, kteří platili málo. Oba ty prvky v jednom pilíři neodehrajete, jdou proti sobě. První pilíř by měl být dominantně solidární, což logicky dojde k jednotné dávce. Zbytek si každý sám našetří, nebo investuje do nemovitostí.

K samotným investicím je ale potřeba, aby byla vysoká finanční gramotnost. Její index je ale v Česku na 55 procentech. Je tedy potřeba, aby stát zajistil lepší vzdělání?

Finanční gramotnost je skutečně velký problém. Já jsem jako ministr financí v roce 2011 s členkou bankovní rady Evou Zamrazilovou připravil systém na rozjetí finančního vzdělávání, který by, nejen na školách, vysvětloval takové věci, jako co je to RPSN a jestli je rozumné věřit někomu, kdo vám slibuje 25% výnos. Ten projekt bohužel zastavil někdejší ministr Jan Fischer. Nikdy už se to neobnovilo a je to velká škoda.

Letos jde o první volby po dvou dekádách, kdy nekandidujete do Sněmovny. Jak si užíváte politický důchod?

Musím říct, že subjektivně se mi snad nikdy nedařilo lépe. Ne, že by mě současná politická situace trápila méně, nepřestal jsem ji sledovat ani komentovat. Já jsem odešel ze Sněmovny, ale neodešel jsem z veřejné diskuse. Pochopitelně mě frustruje atmosféra v této zemi a její osud, který se do značené míry bude odvíjet od volebního výsledku.

Chybí vám aktivní politika?

Velmi. To neznamená, že mi chybí Sněmovna, protože to, co se tam poslední rok odehrávalo, má s profesionální politikou pramálo společného. Politika je poměrně tvrdé a poctivé řemeslo. Pochopitelně k ní patří i trochu toho divadla, ale když se začne dělat jenom to divadlo a zapomene se řemeslo, tak to není politika, jako můžeme sledovat při současné vládě.


Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy