Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Kalousek je ožrala a zloděj, prohlásil Babiš: Jeho výroky se zabývá soud

Kalousek je ožrala a zloděj, prohlásil Babiš: Jeho výroky se zabývá soud
Zdroj: profimedia/archiv Andrej Babiš
+ Další 2 fotografie
Slovní napadení
Před dvěma lety se premiér Andrej Babiš rozohnil při své řeči v Poslanecké sněmovně. Ostře zkritizoval Miroslava Kalouska a použil při tom výrazy jako ožrala a zloděj. Nyní se Okresní soud v Praze musí zabývat žalobou, kterou Kalousek na Babiše podal.

Podle čtvrtečního rozhodnutí Nejvyššího soudu se musí Okresní soud v Praze zabývat žalobou poslance Miroslava Kalouska, kterou podal na premiéra Andreje Babiše (65) za jeho nevhodné výroky v Poslanecké sněmovně. Nejvyšší soud tak vyhověl Kalouskovu dovolání. "Jsem rád, že to může začít, trvalo to dva roky, ale kdo si počká, ten se dočká," uvedl Kalousek.

Verdikt Nejvyššího soudu

Původně justice zastavila řízení s tím, že výroky má řešit v disciplinárním řízení mandátový a imunitní výbor a ne civilní soud. Podle Nejvyššího soudu se to však navzájem nevylučuje. "Občané České republiky mají právo očekávat, že se jimi volení ústavní činitelé budou alespoň snažit vystupovat s určitou úrovní a kulturou," stojí v rozhodnutí, které je dostupné na úřední desce.

Nejvyšší soud uvádí, že by poslanci ani senátoři neměli pokládat parlament za fórum, kde mohou bez rozmyslu anebo z nízkých pohnutek pronést cokoliv. "Projev poslance směřující vůči jinému poslanci na půdě Poslanecké sněmovny může vyvolat nejen následky disciplinární, spočívající v projednání věci a případném uložení sankce disciplinární komisí Poslanecké sněmovny, ale při zásahu do osobnostních práv může vyvolat také následky soukromoprávní," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Babiš označil Kalouska za ožralu

V červenci 2018 došlo na plénu Sněmovny k nevhodnému vyjádření premiéra Babiše na účet poslance Kalouska. Miroslav Kalousek nejprve uvedl, že Babiš křivě přísahal na zdraví svých dětí při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo. To Babiše doslova rozohnilo a Kalouska označil za zloděje, ožralu a navíc mu tykal.

"Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech," řekl tehdy premiér Andrej Babiš. Mimo jiné hovořil o rozkrádání ministerstva obrany a zmínil také zabití vojáků kvůli novým armádním padákům.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy