Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Babiš svůj boj prohrál: Nouzový stav končí. Co se od pondělí otevře?

Babiš svůj boj prohrál: Nouzový stav končí. Co se od pondělí otevře?
Zdroj: archiv A. Babiše
koronavirus
Sněmovna celý čtvrtek jednala, zda se prodlouží nouzový stav či nikoliv. Kabinet vlády nezískal dostatek podpory a s nedělní půlnocí stav nouze končí. Pro Česko se od pondělí otočí situace o minimálně 180 stupňů. Znamená to sice, že se pootevírá spousta věcí, neplatí to však pro všechny. Jak to bude vypadat po neprodloužení nouzového stavu?

Nouzový stav funguje na bázi krizového zákona a v neděli o půlnoci končí. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka se neprodloužením stavu nouze uvolní zásadní věci, ale ne všechny. Pro CNN Prima News šéf vnitra popsal, že nebude fungovat například zákaz vycházení nebo bude zrušeno omezení pohybu. Také by mohly otevřít obchody a služby. Otevírání se však nebude týkat škol a restaurací.

"Jakmile padne nouzový stav, tak přestávají platit plošná opatření. To znamená, že se otevřou obchody, velmi pravděpodobně i služby typu saun a fitness center," uvedl ve čtvrtek pro CNN Prima News Hamáček. Dál se budou nosit roušky, které jsou zastřešené zákonem o ochraně veřejného zdraví.

Některá opatření by si ale mohl určovat kraj. Hejtmani mohou vyhlásit tzv. stav nebezpečí, který v podstatě nahrazuje opatření vydaná vládou a nouzový stav. "Stav nebezpečí platí jen v rámci daného kraje a vyhlašuje ho hejtman. Na ta opatření nemá centrální vláda vliv," vysvětlil vicepremiér Hamáček.

"Jakékoli uvolnění je jako otevřít stavidla velké vodě," varoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. Lze podle něho jít na břeh řeky a proti velké vodě demonstrovat. "Ale velká voda nás smete," prohlásil. Bez restrikcí kvůli naplnění nemocnic podle Blatného nebude kam převážet pacienty a nebude možné plánované širší otevření škol. Blatný také varoval, že okolní země zavřou hranice s Českem. Situace nakonec podle něho vyústí přes stavy nebezpečí vyhlášenými krajskými hejtmany ve vyhlášení nového nouzového stavu.

Co se změní od pondělí, když nebyl prodloužen nouzový stav?

Zákaz vycházení, omezení pohybu

Bez nouzového stavu není třeba ani zákaz vycházení. Stejně tak ani omezení pohybu, tudíž by neplatilo vycházení ven jen kvůli nezbytným věcem. Tedy už žádné do práce, nakoupit, k lékaři a domů.

Obchody a služby

Nouzový stav zavřel většinu obchodů a služeb, lidé se tak méně srocovali a nákaza se tolik nerozšiřovala. S koncem stavu by mohly obchody i služby zase otevřít. Tady by nejspíš neměly slovo o zavírání ani jednotlivé kraje.

Otevření hranic

S pádem nouzového stavu by nebylo potřeba mít zavřené hranice. Ministr Jan Hamáček řekl, že jen na bavorské straně je velmi pravděpodobné, že by s koncem stavu došlo k otevření hranic. Dodal, že jiné signály zatím nemají.

Co zůstane zavřené nebo omezené?

Restaurace

Podle všeho by zůstaly restaurace, hospody a podobná zařízení zavřené. "Ty se řídí na základě zákona o ochraně veřejného zdraví," řekl ve Sněmovně Hamáček. "Zůstanou zavřené za předpokladu, že obstojí nařízení ministerstva zdravotnictví před případným soudním přezkumem," dodal vicepremiér. Otevření by tedy řešilo ministerstvo zdravotnictví, které má podle Hamáčka dost zákonné pravomoci na to, aby zůstaly tyto podniky zavřené.

Školy

Patrně by se s pádem nouzového stavu děti do škol nevrátily. Bude velmi obtížné otevřít všechny školy se systémem testování. Řídí se školským zákonem.

Armáda a nemocnice

S koncem nouzového stavu by přišlo i stažení armádních složek. Integrovaný záchranný systém se vrátí ke svým hlavním a standardním činnostem. Například hasiči nebudou už rozvážet respirátory. Stejně tak to bude i v nemocnicích, kde v době nouzového stavu platí pracovní povinnost. Ale to například mohou změnit hejtmani jednotlivých krajů, pokud vyhlásí stav nebezpečí.

Tajemný pár na veřejnosti: Petra Nesvačilová ukázala přítele, se kterým čeká miminko

Související články

Další články

Nejnovější kauzy