Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

K Zemi se řítí asteroid: Podle NASA může vzplát a lidem poškodit zrak

K Zemi se řítí asteroid: Podle NASA může vzplát a lidem poškodit zrak
Zdroj: profimedia.cz
vesmír
Agentura NASA aktuálně sleduje asteroid, který se dle jejích zjištění řítí k planetě Zemi a dokonce může i vzplanout. Vědci se ale shodují, že lidé jsou v bezpečí - asteroid je příliš malý na to, aby přežil průlet atmosférou. Už ve středu po jedenácté hodině večerní ale odvraťte oči od oblohy - záře způsobena vzplanutím by vám mohla poškodit zrak.

Asteroid se podle NASA řítí k Zemi rychlostí větší než 10 000 mil za hodinu. Vzhledem k jeho velikosti nehrozí, že by dopadl na zem - v průměru měří necelých 30 metrů a proto není možné, aby pronikl atmosférou.

Tento konkrétní asteroid, který vědci nazvali 2020 EF, patří do skupiny běžných asteroidů, které se k Zemi přibližují poměrně často. NASA předpokládá, že krátce po něm se začne k Zemi řítit i asteroid zvaný 2020 DP4, který je o mnoho větší a poletí větší rychlostí.

Jakkoliv se asteroid 2020 EF k Zemi pouze přiblíží a atmosférou rozhodně neporušený neprojde, je možné, že vzplane. Vědci doporučují se na tento úkaz nedívat a sklopit oči, pokud se zrovna budete na oblohu koukat, až ke vzplanutí dojde. Poslední taková událost, kterou sledovali lidé v Rusku, totiž mnoha lidem poškodila zrak - záře byla až třicetkrát silnější než ta sluneční.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy