Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

K Zemi se řítí asteroid: Je velký jako most Golden Gate v San Francisku

K Zemi se řítí asteroid: Je velký jako most Golden Gate v San Francisku
Zdroj: Pixabay
+ Dalších 5 fotografií
vesmír
Ve čtvrtek v pozdních nočních hodinách kolem naší planety proletí asteroid, který je druhým největším potenciálně nebezpečným objektem během od začátku roku. Letí rychlostí 11 kilometrů za pouhou sekundu. Asteroid 1997 BQ podle agentury Reuters je velikostně přirovnán ke Golden Gate v San Francisku... Upozornil na to web Novinky.cz.

Obrovskou rychlostí se kolem planety Země prožene asteroid 1997 BQ dlouhý 640 až 1400 metrů, jak potvrdila NASA. Mine nás ve vzdálenosti 6,2 milionu kilometrů, což je více než 16krát průměrná vzdálenost země od Měsíce. Stále je to blíž, než když kolem Země proletěl asteroid 1998 OR2 29. dubna, tedy necelý měsíc zpět. K Zemi se dostal nejblíže na 6,3 milionu km.

Bezpečně nás mine

Objekt obíhá kolem Slunce každých 844 dnů, při letu v nejbližším bodu dvakrát protíná orbitu Země a v tom nejvzdálenějším proletí za Marsem. Poblíž se nachází tzv. pás asteroidů. Tento objekt je jedním z těch, které nás jistě a bezpečně minou. Kolem planety prolétne ve čtvrtek zhruba ve 23:44 hodin.

Různé objekty ve vesmíru

NASA ke 1. dubnu identifikovala přes 22,5 tisíce kosmických objektů, které se nacházejí blízko planety Země. Více než 9 tisíc z nich mělo velikost 140 metrů, což je označuje za potencionálně nebezpečné. To platí i pro ty, jejichž oběžná dráha povede na vzdálenost menší než 7,5 milionu kilometrů od dráhy putování Země.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy